Bozcaada Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Bozcaada hem Ege Denizi’ne hem de Marmara Denizi’ne bağlı bir adadır. Çanakkale Boğazı’nın hemen giriş kısmında yer almaktadır. Deniz yolu, havayolu ve karayolu ile pek çok noktadan ilçeye ulaşım sağlanmaktadır. 

Bozcaada'da uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Bozcaada hotel sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Havayolu ile Bozcaada’ya Ulaşım

Bozcaada’ya en yakın havalimanı Çanakkale Havalimanı’dır. Havalimanının adaya uzaklığı 56 kilometredir. Ülkenin çeşitli bölgelerinden Çanakkale Havalimanı’na uçak seferleri düzenlenmektedir. İstanbul’dan uçakla gelecek misafirler için yolculuk süresi 50 dakikadır. 

Adaya gitmek için öncelikli olarak havalimanından Çanakkale merkeze ulaşım sağlamak gerekmektedir. Bu mesafe 2 km’dir. Özel servislerle ya da otobüs durağından kalkan belediye otobüsleri ile ulaşım imkanı bulunmaktadır. Taksiler de belirli bir tarife üzerinden hizmet vermektedir.  

Çanakkale Otogarı’na ulaştıktan sonra Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne taksi ya da minibüsle ulaşabilir, buradan adaya geçebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık olarak 45 dakika olup, taksi ile ulaşım ücreti ortalama 180 - 200 TL’dir. 

Bozcaada’ya ulaşım için Edremit Havalimanı’na sefer yapan uçaklar da tercih edilebilmektedir. Farklı firmaların gerçekleştirdiği uçuşlarla Edremit Havalimanı’na indikten sonra taksi ile iskeleye ulaşım sağlanmaktadır. Taksi ücreti Edremit Havalimanı ile Bozcaada feribot iskelesi arasında ortalama 250 - 270 TL’dir. 

Bozcaada'da bünyesinde barındırdığı eşsiz güzelliklere şahit olmak için Bozcaada'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Deniz Yolu ile Bozcaada’ya Ulaşım

Bozcaada’ya Gestaş tarafından sunulan arabalı feribot hizmeti deniz yolu ile ulaşım rahatlığı sağlamaktadır. Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi Bozcaada arası 4 mildir. Deniz otobüsleri ile ulaşım yaklaşık yarım saat sürmekte olup, Yaz sezonunda feribot seferleri sıklaşmaktadır. 

Kış sezonunda günde 3 sefer yapılırken yaz aylarında her 45 dakikada bir sefer düzenlenmektedir. Yaz aylarında kalabalık olduğu için online rezervasyon yapılması ya da misafirlerin biletlerini önceden almaları önerilmektedir. Arabalı feribotlarda gidiş dönüş ücreti ortalama 80 - 100 TL’dir.  

Yaz döneminde Çanakkale ile Bozcaada arasında gün aşırı olarak haftanın belirli günlerinde deniz otobüsü seferleri de düzenlenmektedir. Yalnızca yolcu taşımacılığı yapılan bu seferler ortalama 1 saat sürmektedir. Yolculuk ücreti ortalama 30 - 40 TL’dir. 

Bozcaada'ya gelmeden önce mutlaka gidilmesi gereken yerleri sizin için Bozcaada gezi rehberi sayfasında listeledik.


Arabayla Bozcaada’ya Ulaşım

Bozcaada’ya arabayla ulaşım sağlayacak yolcuların Çanakkale tabelalarını takip etmeleri önerilmektedir. Akıllı telefonlarda ve araçların büyük bir kısmında bulunan navigasyon aracılığı ile Çanakkale yolunu takip ederek adaya ulaşım sağlanmaktadır.  

İstanbul yolundan gelen misafirlere Çanakkale Boğazı’nı geçmek için farklı alternatifler sunulmaktadır. Gelibolu - Lapseki arasında 20 dakika mesafe bulunmaktadır. Eceabat -Çanakkale yolu 15 dakika sürerken bu mesafe Kilitbahir - Çanakkale arasında 7 dakika sürmektedir.  

Çanakkale Boğazı üzerinden araba ile geçiş ücretleri ortalama 35 TL olarak belirlenmiştir. İzmir yönünden geleceklerin Çanakkale’ye ulaşmak için Ezine ve Geyikli tabelalarını takip etmeleri gerekmektedir.  

Bozcaada'da huzurlu bir ortamda konaklamak isteyenler için Bozcaada bungalow sayfamızda yer alan seçenekleri değerlendirebilirsiniz.


Otobüs ile Bozcaada’ya Ulaşım

Pek çok büyükşehirden Bozcaada’ya çeşitli firmalar tarafından otobüs seferleri düzenlenmektedir. Özellikle yaz aylarında otobüs seferlerinin sayısı artmaktadır.   

Otobüs seferleri sadece yaz döneminde Geyikli İskelesi’ne kadar yolcu taşımacılığı yapmaktadır. Kış aylarında böyle bir hizmet bulunmamaktadır. Feribot Bozcaada merkezine kadar yaklaştığı için çoğu zaman otobüsler adaya girmemektedir. 

Kış döneminde ise son durak Ezine olarak belirlenmektedir. Ezine’den minibüs ya da taksi ile Geyikli İskelesi’ne ulaşım sağlanmaktadır. İstanbul Geyikli otobüs bileti ücreti ortalama 80 - 100 TL’dir.  

Bozcaada'da denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Bozcaada denize sıfır oteller sayfamıza göz atmayı unutmayın.