Biga Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Marmara Bölgesi’nde yer alan Çanakkale ilinin merkezden sonra en büyük ve en gelişmiş ilçesi olan Biga'nın günümüzde 86 bin nüfusu bulunmaktadır. Aynı zamanda bünyesinde en fazla köyü barındıran ilçe olma özelliği taşımaktadır.

Biga ilçesi Çanakkale'nin Lapseki, Çan ve Yenice ilçelerine komşu konumda yer almaktadır. Balıkesir'in Gönen ilçesine yakınlığı sebebiyle komşu sayılmaktadır.

Marmara denizine kıyısı olan ilçeler arasında yer alan ilçede ulaşım imkanları gelişmiştir. Toplu taşıma seçeneklerinin yanı sıra yapılan yeni yollarla özel araçla konforlu ulaşım olanağı sağlanmaktadır.  

Biga'da keyifli bir tatil geçirmek için Biga oteller sayfasında bulunan konaklama seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Uçak ile Biga’ya Ulaşım

Biga ilçesine havayolu ile ulaşım olanağı bulunmaktadır. Çanakkale Havalimanı yaz kış yolcu sirkülasyonunun son derece yüksek olduğu havalimanlarından biridir. Hem iç hatlar hem de dış hatlar için uçak seferleri bulunmaktadır.  

Havalimanına inen yolcular yaklaşık bir saatlik karayolu ulaşımı ile ilçeye ulaşım sağlamaktadır. Çanakkale Havalimanı ile Biga arası yaklaşık 95 kilometredir. Özel araç ile 34 dakikada, taksi ile 50 - 60 TL bir ücret karşılığında ilçeye ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Havalimanı’ndan çıktıktan sonra çevrede bulunan otobüs ve minibüs duraklarından düzenli olarak kalkan toplu taşıma araçları saat başı yolculara hizmet vermektedir. Toplu taşıma ücretleri 2 TL ile 4 TL arasında değişiklik göstermektedir. 

Havalimanından çıktıktan sonra özel bir hizmet almak ve konforlu bir yolculuk geçirmek isteyenler için VIP transfer hizmetleri verilmektedir. Yaklaşık ücreti ise 200 TL’dir.

Biga’ya ulaşım için ayrıca HAVAŞ servislerine binerek yolculuk yapabilirsiniz. HAVAŞ servisleri ile ulaşım bedeli ise 25 TL’dir. 

Biga'ya geldiğinizde bölgede mutlaka mutlaka gezilmesi gereken yerleri sizin için Biga'da gezilecek yerler yazısında listeledik.


Otobüs ile Biga’ya Yolculuk

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi merkez şehirlerden Çanakkale'ye sürekli olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. 

Bursa Biga arasında otobüs fiyatları yaklaşık 35 - 40 TL’dir. Yolculuk süresi ise ortalama 2 saat 50 dakikadır. Farklı firmalar gün boyu ortalama 4 farklı sefer düzenlenmektedir. Bazı zamanlarda bu sefer sayısı 6'ya kadar yükselmektedir. 

İstanbul'dan Biga ilçesine günlük yaklaşık beş sefer düzenlenmektedir. En uygun fiyatlı otobüs biletleri 65 - 70 TL civarındadır. Yolculuk süresi ortalama olarak 2 saat 48 dakika sürmektedir.  

İzmir'den Biga ilçesine günlük 28 sefer düzenlenmektedir. Yolculuk süresi 5 saat 8 dakika olarak belirlenmiştir. Ortalama otobüs bileti fiyatları 55 TL’den başlamaktadır. 

Biga'ya gelmeden önce tatil planı yapabilmeniz için mutlaka gidilmesi gereken yerleri sizin için Biga gezi rehberi sayfasında listeledik.


Özel Araç ile Biga’ya Ulaşım

Biga’ya özel araç ile ulaşım, şehirlerarası otobüslere göre yolculuk süresini kısaltmaktadır. İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara gibi büyük şehirlerden ya da uzak illerden yapılacak olan yolculuklar sırasında akıllı telefonlarda bulunan haritaları takip ederek, ilçeye son derece rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. 

Özel araçla yapılan yolculuklarda feribot iskelesini gösteren işaretlerin takip edilmesi gerekmektedir. İstanbul'dan gelen yolcular feribottan çıktıktan sonra yoldaki tabelaları ve telefonlarda bulunan haritaları takip ederek yolculuklarını tamamlanmaktadır.  

Çanakkale Biga arasındaki mesafe ise yaklaşık 93 kilometredir. Araba yolculuğu ile yaklaşık 1 saat 19 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. 

Biga'da dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Biga tatil otelleri sayfasına göz atmayı unutmayın.


Çanakkale'den Biga’ya Belediye Otobüsleri ve Dolmuşları

Çanakkale ile Biga ilçesi arasındaki 93 kilometrelik yolculuk belediye otobüsleri ve minibüslerle sağlanmaktadır. Genellikle Çanakkale Otogarı’ndan kalkan özel otobüslerin yanı sıra belediye tarafından da günün belirli saatlerinde ulaşım hizmetleri verilmektedir. Çanakkale Biga arası dolmuş seferleri ücreti ise ortalama 15 - 20 TL’dir.

Biga'da aileniz ile bir arada keyifli, konforlu ve güvenli bir tatil geçirebileceğiniz otellerin listesi Biga aile otelleri sayfamızda yer almaktadır.