Ayvalık’ta Yapılacaklar

Turistler tarafından genellikle deniz turizmi için tercih edilse de denizde yüzmek ve kumsalda güneşlenmek dışında Ayvalık’ta kesinlikle yapılması gereken yöreye özgü birçok alternatif bulunmaktadır.

Ayvalık tarihi dokusuyla, muhteşem adalarıyla, bakir koylarıyla, dünyaca ünlü plajlarıyla, yöreye özgü lezzetleriyle kesinlikle gezilmesi gereken kentlerden biridir.

Ayvalık'ta birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Ayvalık otelleri fiyat kategorimize göz atabilirsiniz.


Meşhur Lezzetler: Ayvalık Tostu

Ayvalık Tostu Ayvalık Tostu

Ayvalık Tostu, Türkiye’nin her yerinde Ayvalık’ın adıyla yapılan ve bilinen muhteşem bir lezzettir. Orijinal “Ayvalık Tostu”, tulum peyniri, kasap sucuk ve domatesten oluşmaktadır. Ancak günümüzde Ayvalık tostu içine birçok farklı malzeme konularak yapılmaktadır. Tıpkı pizza gibi müşterilerin seçimine göre kişiselleştirilmektedir. Öyle ki Ayvalık tostu, bazı yerlerde içerisine orijinalinden hiçbir malzeme koyulmadan bile yapılmaktadır.

Ancak Ayvalık’ta bulunan ve tostçular çarşısı olarak da bilinen yerde hem orijinal Ayvalık tostu, hem de isteğinize göre yapılan Ayvalık tostu yapan onlarca mekân bulunmaktadır.

Ayvalık’a gidildiğinde bu çarşıdaki yerlerden herhangi birinde Ayvalık tostu yemeden, mümkünse orijinal Ayvalık tostunu tatmadan kesinlikle dönmeyin.

Balıkesir'de hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Balıkesir Bölgesi otelleri sayfasında listeledi.


Günbatımı Manzarası: Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası, Ayvalık’ın Küçükköy Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Sarımsaklı Yarımadası’nda bulunmaktadır. Şeytan Sofrası Ayvalık’ta turistler tarafından en çok gezilen yerlerden biridir. Bölgeye hâkim bir tepede bulunan Şeytan Sofrası bir takım hikâyelerle anılmakla birlikte insanların buraya gelişindeki amaç buranın muhteşem manzarasıdır.

Ziyaretçilerine Türkiye’deki en güzel günbatımı manzaralarından birini sunan Şeytan Sofrası’nda eşiniz veya sevgilinizle birlikte bu romantik günbatımını izlemeden kesinlikle Ayvalık’tan ayrılmayın.

Şeytan Sofrası gibi manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Ayvalık'ta gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Deniz, Kum ve Güneş: Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı, Ayvalık merkeze 7-8 km uzaklıkta Küçükköy Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ayvalık plajları bakımından oldukça çeşitlilik göstermektedir. Ancak Sarımsaklı Plajı’nın yeri ayrıdır. Kumsalının 7 km uzunluğu ve 100 metre eni olan bu muhteşem plajda onlarca tesis bulunmaktadır.

Vücuda yapışmayan altın sarısı kumları olan Sarımsaklı Plajı, sığ ve çok temiz olduğu için yaz aylarında birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Eğer yaz aylarında Ayvalık’a gelirseniz dünyaca ünlü Sarımsaklı Plajına girip serin sularında denizin tadını çıkarmalısınız.

Aileniz ile birlikte keyifli bir tatil için Ayvalık'ta mutlaka gidilmesi gereken yerleri sizin için Ayvalık gezi rehberi sayfasında listeledik.


Adalar’a Mavi Yolculuk: Tekne Turu 

Tekne Turu Tekne Turu

Ayvalık’a bağlı irili ufaklı 22 tane ada bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü ve yerleşime açık olanı yalnızca Alibey Adası’dır. Adalar Tabiat Parkı, korumaya alınan ve yerleşime izin verilmeyen diğer adalarla birlikte denizinde dâhil olduğu 20 hektar büyüklüğündedir.

Ayvalık’ta bulunan birçok tekne buradaki adalar çevresinde turlar düzenlemekte ve muhteşem adalar manzarasını denizden görme fırsatı sunmaktadır. Tekneler zaman zaman birbirinden güzel koylarda, kimi zaman adalardan uzak denizlerde demir atmakta ve misafirlerine hem yüzmek hem manzaranın tadını çıkarmak için fırsat vermektedir.

Ayvalık’a gelip de tekne turuna katılmadan, adalar turu yapmadan ve muhteşem adalar manzarasının tadını çıkarmadan kesinlikle Ayvalık’tan ayrılmamalısınız. 

Balıkesir'deki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Balıkesir gezi rehberi kategorimizi okumayı unutmayın.


Kartpostallık Sokaklar: Tarihi Ayvalık Sokakları ve Evleri

Taihi Ayvalık Sokakları ve Evleri Tarihi Ayvalık Sokakları ve Evleri

Ayvalık merkez, Alibey Adası ve Küçükköy sokaklarında kaybolmak isteyeceğiniz birçok mahalle bulunmaktadır. Hepsi birbirinden güzel tarihi evler, taş döşeli daracık sokaklar, evlerin cumbalarından sarkan çiçekler, farklı şekillerde ve renklerdeki kapılar ve geçmişin kokusu sinmiş Ayvalık havası…

Ayvalık’a gidip de tarihi sokaklarda dolaşmadan, mahalle kahvelerinde sohbet edip bir şeyler içmeden ve bol bol fotoğraf çekmeden sakın dönmeyin.


Tarihe Yolculuk: Camiye ve Müzeye Çevrilmiş Kiliseler

Tarihi Çınarlı Camii Tarihi Çınarlı Camii

Ayvalık merkezde ve Alibey Adası’nda genellikle 19. yüzyılda yapılmış olan ve mübadele döneminde camiye çevrilmiş birçok kilise bulunmaktadır. Muhteşem görünümlerini hala koruyan ve günümüzde cami olarak kullanıldığı için hala ayakta kalmayı başarmış ve kentin simgesi haline gelmiş olan camileri görmeden Ayvalık’tan kesinlikle ayrılmamalısınız.

Bu camilerden Ayvalık’ın en merkezi konumunda olan Saatli Camii, Çınarlı Camii ve Hayrettin Paşa Camii en bilinenleridir. Bunun dışında camiye çevrilme ihtiyacı duyulmayan bazı kiliseler ise günümüzde müzeye çevrilmiş durumdadır. Bunlar arasında Taksiyarhis Anıt Müzesi ve Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi kesinlikle görülmesi gereken eski kiliselerdendir.

Ayvalık'ta hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Ayvalık balayı otelleri sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Yöreye Has Ürünler: Zeytinyağı ve Zeytin

Zeytinyağı Tadım Labartuvarı Zeytinyağı Tadım Labartuvarı

Ayvalık tarihi boyunca zeytin yetiştiriciliğiyle uğraşmış ve yöreye has zeytinyağıyla ün salmış bir kent olagelmiştir. İklimi zeytine çok müsait olan Ayvalık’ta günümüzde de zeytin ve zeytinyağı üretimi kentin önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır.

Öyle ki 2012 yılında açılmış olan Ayvalık Ticaret Tarihi Galerisi ve Zeytinyağı Tadım Laboratuvarı sayesinde zeytin ve zeytinyağını geliştirme çalışmaları çerçevesinde tadım kursları düzenlenmekte ve bölgeye gelen turistlere Ayvalık zeytinyağının özellikleri ve incelikleri anlatılmaktadır.

Ayvalık’a gelirseniz yörenin kendine has aroması olan zeytininden ve zeytinyağından almadan kesinlikle dönmemelisiniz.

Ayvalık'ta doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini Ayvalık herşey dahil sayfasında bulabilirsiniz.


Farklı Damat Tatları: Papalina Balığı ve Cunda Lokması

Cunda Lokması Cunda Lokması

Ayvalık’ta bulunan yöresel lezzetlerin en başında papalina balığı gelmektedir. Yöre halkı tarafından oldukça sevilen ve çokça tüketilen papalina balığı, küçük ve hamsi benzeri bir balık olup asıl adı çaça’dır.

Papalina, kılçığı ince ve yumuşak olduğu için kılçığıyla birlikte tüketilebilmektedir. Ağustos ayından itibaren avlanmaya başlanan papalina balığını Alibey Adası’nda bulunan restoranlarda eşsiz bir lezzette pişirmektedirler. 

Papalina zamanında Ayvalık’ta bulunursanız, bu çıtır çıtır olan harika lezzeti muhakkak tatmalısınız. Bu harika balığın ardından ege yöresinde çokça yapılan lokmanın bir çeşidi olup burada da oldukça popüler olan Cunda Lokması’nın da tadına bakmalısınız.