Ayvalık Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Ayvalık, Balıkesir iline bağlı bir ilçedir. Balıkesir, Marmara bölgesinde olmasına rağmen Ayvalık ilçesi Ege bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Balıkesir il merkezine yaklaşık 120 km uzaklıktadır. Balıkesir’in en popüler ilçelerinden biri olan Ayvalık deniz turizmi açısından oldukça gelişmiş bir konumdadır. Dünyaca ünlü plajları bulunan Ayvalık, bölgenin en önemli dağı olan Kazdağı’na da yakın bir konumda bulunmaktadır.

İlçelerden sadece kuzeydoğusunda yer alan Gömeç ilçesine sınırı bulunmakta olup batısında Ege Denizi ve Yunanistan’a bağlı Midilli Adası, güneyinde ise İzmir bulunmaktadır.

Ayvalık'ta açık büfe imkanlarıyla bütçe dostu oteller için Ayvalık otelleri fiyat sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Karayolu ile Ayvalık’a Ulaşım

Özel Araç İle Ulaşım

Ayvalık Türkiye’nin en büyük şehirlerine yakın bir konumda yer alması sebebiyle bütün ulaşım alternatifleri tercih edilebilmektedir. Eğer Ayvalık’a gelmekteki amaç denize girip güneşlenerek tatilin tadını çıkarmaksa uçak ve otobüs tercih edilebilir. Ancak bunların yanında gezilecek yerlere de gitmek isterseniz özel araç her zaman çok büyük avantaj sağlamaktadır.

Ayvalık'ta deniz kenarına yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz Balıkesir bölgesi otelleri seçeneklerine göz atabilirsiniz.


İzmir’den Ayvalık’a Ulaşım

Ayvalık, İzmir sınırında yer aldığından İzmir’e çok yakın bir mesafededir. İzmir ile Ayvalık arası yaklaşık olarak 130 km olup özel aracınızla 2 saatten daha kısa bir sürede ulaşabilmek mümkündür.

İzmir’den Ayvalık’a gitmek için Karşıyaka’dan, İzmir-Çanakkale yoluna girilir. Menemen, Aliağa, Bergama ve Dikili ilçelerinden geçilerek Ayvalık’a ulaşılır.


İstanbul’dan Ayvalık’a Ulaşım

İstanbul ile Ayvalık arası 420 km olup yaklaşık olarak 5 saatlik bir yolculuk yapmak gerekmektedir. Anadolu otoyolundan başlayan yolculukta Osmangazi Köprüsü geçilerek yolculuk süresini kısaltmak mümkündür. Osmangazi köprüsü geçildikten sonra Yalova-Bursa yolundan devam edilir. Bursa çevre yolundan Balıkesir yoluna girilir. Bursa’nın Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçeleri ile Balıkesir’in Susurluk ilçeleri geçilerek Balıkesir merkeze ulaşılır. Daha sonra Edremit yoluna girilir, Edremit, Burhaniye ve Gömeç ilçeleri geçilerek Ayvalık’a ulaşılır.

İstanbul ile Ayvalık arsında ödenecek otoyol ücreti Osmangazi Köprüsü dâhil 100 TL civarındadır.

İstanbul’dan Ayvalık’a gitmek için başka bir alternatif ise Yenikapı-Bandırma arasında bulunan araçlı feribot seferleridir. Yaklaşık 2 saat süren yolculuk için ödenmesi gereken ücret ise araç ve yolcu ücreti dâhil 200 TL civarındadır. Bandırma ile Ayvalık arası 200 km olup yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir.

Ayvalık'ta eski tarihi yapılardan tutun görkemli ve nefes kesen yerler için Ayvalık'ta gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Ankara’dan Ayvalık’a Ulaşım

Ankara ile Ayvalık arası 680 km olup yaklaşık olarak 7-8 saat sürmektedir. Ankara-Eskişehir otoyolundan başlayan yolculukta sırasıyla Eskişehir ve Bursa illeri geçilerek Balıkesir’e ulaşılmaktadır. Daha sonra Edremit yoluna girilerek Edremit, Burhaniye ve Gömeç ilçeleri geçilerek Ayvalık’a ulaşılmaktadır.

Ayvalık'ta muhteşem manzaraları ile sizi farklı diyarlara götürecek gezi rehber için Ayvalık gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Otobüs İle Ulaşım

İzmir’den Ayvalık’a Ulaşım

İzmir’den Ayvalık’a otobüs ile ulaşmak neredeyse özel araç ile ulaşmak kadar kolay olmaktadır. İzmir’e çok yakın bir mesafede olan Ayvalık’a günün her saatinde otobüs bulabilmek mümkündür.

Yaklaşık olarak 2-3 saat süren yolculuk için ödenmesi gereken otobüs ücreti ise 30 TL’dir.

Ayvalık'ta tarihi mekanlardan Ayvalık dışında Balıkesir'in tüm turistik yerleri için Balıkesir gezi rehberi sayfasını inceleyebilirsiniz.


İstanbul’dan Ayvalık’a Ulaşım

İstanbul ile Ayvalık arasında günün farklı saatlerinde olmak üzere 15 otobüs seferi düzenlenmektedir. Yaklaşık olarak 8-9 saat süren otobüs yolculuğu için ödenmesi gereken ücret ise 95-110 TL arasında değişmektedir.


Ankara’dan Ayvalık’a Ulaşım

Ankara ile Ayvalık arasında direkt olarak günde 5 sefer bulunmaktadır. Ortalama 12 saat süren yolculuk için ödenmesi gereken ücret ise 90 TL civarındadır. İstenilen saatte otobüs bulunmaması halinde Balıkesir merkeze gidip oradan ilçe dolmuşlarıyla Ayvalık’a ulaşmak mümkündür.

Ayvalık'ta kendinizi evinizdeki rahatlıkta hissedebileceğiniz apart oteller için Ayvalık apart oteller listemize uğramayı unutmayın.


Havayoluyla Ulaşım

Edremit ilçesinde bulunan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı kış aylarında çok aktif olmamakla birlikte yaz aylarında İstanbul ve Ankara’dan birçok uçak seferleri düzenlenmektedir. Havalimanına inildiğinde ise Ayvalık’a ulaşmak için taksi veya belediye otobüsü kullanılmaktadır.

Ayvalık'ta dnize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Ayvalık denize sıfır oteller sayfamıza göz atmayı unutmayın.