Ayvalık Doğal Güzellikleri

Ege Denizi kenarında bulunan ve birçok adaya sahip olan Ayvalık, mekânlardan ayrı bir bütün halinde doğal güzellik olarak düşünülebilir.  Ayvalık muhteşem güzellikte adaları, denizi, kumsalları, koyları, ormanları, tepeleri ve tabiat parklarıyla birçok insanın hayalini süsleyen bir kenttir.

Ayvalık'ta birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Ayvalık oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Şeytan Sofrası

Ayvalık Şeytan Sofrası Ayvalık Şeytan Sofrası

Ayvalık merkeze yakın bir konumda Küçükköy Mahallesi’ne bağlı Sarımsaklı Yarımadası’nda, hâkim bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Burada bulunan kaya volkanik bir hareket sonucunda oluşmuştur. Kayanın üzerinde ayak izini andıran bir şekil bulunmakta olup yöre halkı tarafından şeytanın ayak izi olduğu rivayet edilmektedir. 

Yunan mitolojisinde Kaz (İda) Dağı çok önemli bir yere sahip olup Ayvalık’a yakın bir konumdadır. Rivayet odur ki Zeus tarafından cennetten kovulan şeytan kaçarken bir ayağını buraya diğer ayağını Midilli adasına basmıştır ve bu ayak izi o zamandan kalmıştır. Günümüzde şeklin üzeri demir bir kafesle kapatılmış durumdadır. 

Şeytan Sofrası, bölgenin en popüler turistik mekânı konumundadır. Bunun sebebi burada bulunan kayadan ziyade olağanüstü bir manzaraya sahip olmasıdır. Tepe üzerine araçla çıkılabilmekte olup ücretli otopark imkânı da bulunmaktadır. Ayrıca tepe üzerinde bulunan restoran veya kafelerde muhteşem manzara eşliğinde kahvenizi yudumlama olanağına sahip olabilirsiniz.

Bölgeye ziyarete gelen insanlar şeytanın ayak izi olduğuna inanılan şeklin üzerinde bulunan kafese kurdele veya çaput bağlamaktadır. Bu tuhaf geleneğe uyup kafese kurdele bağlanmak istenirse orada bulunan işletmelerden kurdele temin edilebilmektedir. 

Şeytan Sofrası’nda Ayvalık bölgesinde bulunan bütün adalarla birlikte Midilli Adası’nı da seyredebilmek mümkündür. Şeytan Sofrası, ülkemizde bulunan en güzel günbatımı noktalarından biri olarak bilinmektedir.

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Balıkesir otel sayfasında listeledi.


Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Alibey Adası’nın bir bölümünü de içine alan ve 19 ada ve deniz de dâhil olmak üzere yaklaşık 20 hektar araziden oluşmakta ve Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olarak bilinmektedir. Çok büyük bir bölümü deniz olmakla birlikte Ayvalık Adaları olarak bilinen diğer adaların tabiat parkına dâhil olması, adalara imar izni verilmemesi açısından oldukça büyük önem arz etmektedir.

Bakanlar kurulu kararı ile 1995 yılında tabiat parkı statüsüne kavuşmuştur. Yakın bir zamanda imara açılması gündeme gelen adalar, gerek halk gerekse yöneticiler tarafından yoğun itirazlarla karşılanmış ve bu istek gündemden çıkarılmıştır.

Bu tabiat parkının içerisinde deniz ile birlikte koylar, plajlar, kızıl mercanların bulunduğu dalış noktaları, ormanlık araziler, zeytinlikler, tarihi yapılar ve bazı yerlerinde özel mülkler bulunmaktadır.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı ayrıca doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, kamp olanakları, muhteşem manzaraları, piknik yapabilme ve denize girebilme imkânı bulunan muhteşem bir doğa harikasıdır.

Ayvalık'ta yaz tatillerinde deniz, güneş ve konfordan vazgeçemeyenler için Ayvalık'ta gezilecek yerler yazısına mutlaka göz atmanız gerek.


Sarımsaklı Tabiat Parkı

Saımsaklı Tabiat Parkı Saımsaklı Tabiat Parkı

Sarımsaklı Tabiat Parkı, Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Sarımsaklı Yarımadası’nda bulunmaktadır. Daha önceki yıllarda Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde eğitim merkezi iken 2003 yılında mesire alanı konumuna gelmiş ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bırakılmıştır. 2011 yılında ise Tabiat Parkı yapılmış ve 1. derece doğal sit alanı ilan edilmiştir.

Sarımsaklı Tabiat Parkı yaklaşık olarak 1,5 hektar büyüklüğündedir. Bu eşsiz parkta 12 adet bungalov ev, kır kahvesi ve büfe de bulunmaktadır. Bu evleri kiralayarak muhteşem bir tatil geçirebilmek mümkündür. Sarımsaklı Tabiat Parkı, Sarımsaklı sahili ve plajlarının yanı başında doğa yürüyüşü yapılabilecek ve sessiz sakin bir ortamda stres atılabilecek yer arayanlar için muhteşem bir fırsat sunmaktadır.

Ayvalık'ta tekne turu, antik kent gezileri, gece hayatı ve yol gezilerinden daha fazlası için Ayvalık gezi rehberi yazımıza göz gezdirebilirsiniz.


İlk Kurşun Tepesi

İlk Kurşun Tepesi İlk Kurşun Tepesi

Ayvalık merkezde bulunan İlk Kurşun Tepesi, Ayvalık’taki en yüksek tepe konumunda olup panoramik bir manzara sunmaktadır. Kurtuluş Savaşı sırasındaki işgal zamanında Yarbay Ali Çetinkaya tarafından ilk kurşun burada atılmış ve bölgedeki direniş böylece başlamıştır. Günümüzde burada Ali Çetinkaya’nın adını taşıyan bir rehabilitasyon merkezi bulunmaktadır.

İlk Kurşun Tepesi, hâkim bir noktada olması ve manzarası sebebiyle birçok kişinin uğrak noktası konumuna gelmiştir. Önceki kuşaklar tarafından bu tepeye İlyas Peygamber Tepesi de denilmektedir.

Ayvalık'ta keyifli bir tatil geçirenler daha fazla seçenek için Balıkesir gezi rehberi sayfamızı da inceleyebilirler.


Âşıklar Tepesi

Aşıklar Tepesi Aşıklar Tepesi

Alibey Adası’nda bulunan Âşıklar Tepesi, adaya hâkim bir konumda yer almaktadır. Bu tepede hem Alibey Adası manzarasını hem de Ayvalık manzarasını seyretmek eşsiz güzelliktedir.

Âşıklar Tepesi üzerinde ayrıca yel değirmeni ve Aya Yanni Kilisesi olarak bilinen ve restore sonrası Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı adı altında hizmet vermeye başlayan bir kütüphane bulunmaktadır.

Günün her saatinde ve ada manzarasını seyretmek için birçok kişinin akın ettiği bu tepede bir de kafe bulunmakta olup içecek eşliğinde manzaranın tadını çıkarabilmek mümkündür.

Ayvalık'ta ailenizle güzel bir tatil geçirmek için Aşıklar Tepesi yakınlarında Ayvalık islami oteller sayfasından bir seçim yapabilirsiniz.


Pateriça Yarımadası

Pateriça Yarımadası Pateriça Yarımadası

Pateriça (Patriçya) Yarımadası, Alibey Adası’nın kuzey tarafında bulunmaktadır. Yarımadada eski Rum köyleri de bulunmuştur ama günümüzde terkedilmiş durumdadır. Pateriça koyunda birçok plaj ve koy da bulunmaktadır.

Bölge sit alanı olduğundan yapılaşmaya izin verilmemektedir. Yarımadanın arka tarafında özel mülkiyet sınırları içerisine dâhil olan Ayışığı Manastırı olarak bilinen manastır da bulunmakta olup burada bulunan yolların birçoğu toprak yapıdadır.

Bölgenin en korunmuş yerlerinden biri olan Pateriça Yarımadası’nda araçla veya bisikletle gezmek, yürüyüş yapmak ve birçok yerinde denize girmek mümkündür.

Ayvalık'ta yapabileceklerinizin sınırı olmayan büyük bir tesiste tatil yapmak için için Ayvalık tatil köyleri sayfamızı incelemeyi unutmayın.


Tavşan Kulakları Tepesi

Şeytan Sofrası’na yakın bir konumda hemen yan tarafta olan ve yöre halkı tarafından Tavşan Kulakları Tepesi olarak bilinen tepenin de manzarası gayet güzel olup burası da birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 

Tepeye, Tavşan Kulakları Tepesi denmesinin sebebi ise burada bulunan ve toprağa teması olmayıp kaya üzerinde duran iki tane kayanın tavşankulağı şekline benzemesindendir.


Delikli Taş ve Kartal Yuvası

Tımarhane adası ile Çamlık Koyu arasında bulunan kayalıklara genel olarak Kartal Yuvası denilmekteydi. Kayalardan birinin alt tarafında delik olduğu için de Delikli Taş ismi verilmiştir. Herhangi bir tarihi ya da farklı bir özelliği bulunmamakta olup Çamlık Koyu ya da Tımarhane Adası gezilirken uğranılabilecek bir konumdadır.