Ayvalık Plajları

Ayvalık, ada ve yarımadalardan oluştuğu için birçok plaja sahiptir. Türkiye nüfusunun büyük bir bölümünün yaşadığı Marmara bölgesine en yakın plajlara sahip olması sebebiyle Ayvalık, yaz aylarında oldukça yoğun olmaktadır.

Ayvalık’ta bulunan plajların suyu genellikle çok sıcak değildir. Ayvalık’ta bulunan plajlardan birçoğu gerekli standartları taşıyan, temiz, güvenli, donanımlı ve bakımlı plajlara verilen uluslararası çevre ödülü olan mavi bayrak sahibidirler.

Ayvalık’ın en önemli plajlarından olan Sarımsaklı Plajı, Badavut Plajı, Belediye Plajı (Duba Plajı) Alibey Adası’nda bulunan Ortunç Plajı, Pateriça Koyu, Çataltepe Plajı, Altınova Mahallesi’nde bulunan Altınova Kum Adası Plajı ve Ayvalık merkezde bulunan İğdeli Plajı gibi onlarca birbirinden güzel plaj yaz aylarında misafirlere hizmet vermektedir.

Ayvalık'ın plajlarına yakın konaklama seçeneklerini Ayvalık otelleri sayfamızdan detaylı olarak bilgi edinebilirsiniz.


Badavut Plajı

Badavut Plajı Badavut Plajı

Badvut Plajı Ayvalık’a bağlı Küçükköy Mahallesi’nde yer alan Sarımsaklı Yarımadası’nda bulunmaktadır. Sarımsaklı plajlarının bitiş noktasının biraz ilerisinde bulunan Badavut plajının yaklaşık uzunluğu 2 km eni 60 metre civarındadır. Denizi sığ olan plaj Ayvalık genelinde olduğu gibi serin ve tertemizdir. Yakınlığından dolayı çoğunlukla Sarımsaklı plajları tercih edildiğinden oldukça sakin olan Badavut plajını genellikle aileler tercih etmektedirler.

Badavut plajının giriş tarafında birkaç tane beach club bulunmakla birlikte batı tarafına doğru ilerledikçe daha sakin ve kimseciklerin olmadığı yerler bulabilmek de mümkündür. Bu alanlarda ailecek hoşça vakit geçirebilmek, hatta mangal yapabilmek bile olanaklar dâhilindedir. Ancak buraya giderken ihtiyacınız olan şeyleri yanınıza almanızda fayda vardır zira yakınlarda herhangi bir tesis bulunmamaktadır.

Badavut plajında bulunan beach clublarda şezlong ve şemsiye kiralama ücretleri 30 TL civarındadır.

Balıkesir'in tarihi ve turistik noktalarına yakın tüm konaklama seçenekleri için Balıkesir otel fiyatları adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Sarımsaklı Plajları

Sarımsaklı Plajı Sarımsaklı Plajı

Ayvalık’a bağlı Küçükköy Mahallesi sınırları içerinde yer alan Sarımsaklı Yarımadası’nın güneye bakan tarafı bütünüyle plajlarla doludur. Aslında bir bütün olan Sarımsaklı Plajı’nın uzunluğu 7 km eni ise 100 metre civarındadır. Sarımsaklıda onlarca özel plaj ve halk plajı bulunmaktadır. Plajların neredeyse hepsi aynı özelliklere sahiptir.

Sarımsaklı plajlarında bulunan ve vücuda yapışmayan kum incecik olup rengi sarıdır. Deniz suyu sıcaklığı yüksek değildir. Sadece Sarımsaklı’da değil Ayvalık bölgesinin genelinde deniz suyu çok sıcak değildir. Sarımsaklı plajları, sığ olan deniz sayesinde çocuklu aileler tarafından da oldukça fazla rağbet görür. 

Sarımsaklı plajlarında tatilin keyfinin çıkarılabileceği birçok aktivite bulunmaktadır. Bunlar arasında parasailing, jet ski, kano, banana, deniz bisikleti gibi aktiviteleri saymak mümkündür.

Dünyaca ünlü Sarımsaklı plajlarında mavi bayraklı plajların sayısı da oldukça fazladır. Ayvalık’ta denizin tadını çıkarmak isterseniz Sarımsaklı kesinlikle ilk tercihlerden biri olmalıdır. Sarımsaklı, Ayvalık merkeze 7-8 km uzaklıkta bulunmakta olup Ayvalık’tan kısa aralıklarla kalkan dolmuşlarla ulaşmak mümkündür.  

Burada bulunan plajların birçoğu için giriş ücreti söz konusu olmazken iki şezlong ve bir şemsiye kiralama ücretleri ise değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 30-40 TL civarındadır.

Ayvalık'ta eski tarihi yapılardan tutun görkemli ve nefes kesen yerler için Ayvalık'ta gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Altınkum Plajı

Altınkum Plajı Altınkum Plajı

Küçükköy Mahallesi’nde bulunan Sarımsaklı Yarımadası’nın kuzey tarafında, Sarımsaklı plajlarının tersi istikametinde yer alan küçük ve sakin bir plajdır. Şeytan Sofrası’na yakın bir konumda bulunmaktadır.

Altınkum Plajı koy içerisinde bulunduğundan açık denizde bulunan diğer plajlara kıyasla bir nebze de olsa daha sıcaktır. Herhangi bir işletmecisi olmayan plajda sosyal donatılar olmamakla birlikte Sümer Villaları olarak bilinen yerleşim yerinin hemen dibinde yer alması sebebiyle birçok ihtiyacı karşılayabilmek mümkündür.

Yaklaşık 200 metre uzunluğunda olan plajda deniz, Ayvalık’ın hemen her yerinde olduğu gibi sığ olup çocuklu aileler tarafından çokça tercih edilmektedir. Ormanlık bir bölgenin içerisinde bulunan Altınkum Plajı’nda mangal yapabilmek mümkün olmakla birlikte ormana tehdit olmayacak biçimde önlem alınması gerekmektedir.

Ayvalık'ta binlerce yıllık tarihi sokaklarından sizi geçmişe götürecek yerler için Ayvalık gezi rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.


Ortunç Plajı

Ortunç Plajı Ortunç Plajı

Ortunç Plajı, Alibey Adası’nda bulunan Ortunç Otel bünyesinde ve mavi bayraklı bir plaj konumundadır. Alibey Adası’nın en batı kıyılarında, Pınar Adası yakınlarında ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içerisinde bulunmaktadır. 

Ortunç Plajı’nın suyu da serin olmakla birlikte bu plajı Ayvalık’ta bulunan diğer plajlardan ayıran en temel özelliği hemen derinleşmesidir. Genellikle negatif bir özellik olarak algılanan denizin hemen derinleşmesi Ayvalık’ta nadir rastlanıldığı için Ortunç Plajı’na artı değer katmaktadır.

Genellikle Ortunç Otel’de konaklayan misafirlerin kullandığı plaja günübirlik girebilmek de mümkün olmakla birlikte fiyatların Ayvalık bölgesindeki fiyatlara göre yüksek olduğu söylenebilir.

Hizmet kalitesi açısından bir hayli beğeni toplayan Ortunç Plajı giriş ücreti 150 TL’dir.

Tatil için Balıkesir'e uğradığınızda mutlaka gidilmesi gereken yerler için Balıkesir gezi rehberi sayfamızı göz gezdirebilirsiniz.


Pateriça Koyu

Pateriça Koyu Pateriça Koyu

Alibey Adası’nda yer alan Pateriça Yarımadası’nın başlangıç bölümünde bulunmaktadır. Ulaşım imkânlarının zor olması sebebiyle genellikle sessiz sakin bir yer olan Pateriça Koyu’nda birkaç tane beach bulunmakla birlikte isterseniz beachleri kullanmadan kendiniz bir yer beğenerek denize girme imkânına sahip olabilirsiniz.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırlarına dâhil olan bölge, yapılaşmaya izin verilmediğinden yolları toprak olup tesis bakımından oldukça sınırlı olanaklara sahiptir. Pateriça Koyu bu özellikleri sayesinde hala bakir kalabilen ender yerlerden biridir. Denizi çok temiz, sığ ve büyük bölümü kum olan plajlar, ailecek eğlenceli vakit geçirmek için ideal bir ortam sunmaktadır.

Ayvalık'ta konaklamalarınızda masmavi denizi içerisinde kaybolabileceğiniz oteller için Ayvalık denize sıfır oteller sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Belediye Plajı

Ayvalık Belediye Plajı Ayvalık Belediye Plajı

Ayvalık ile Alibey Adası arasında kalan Lale Adası’nda bulunmaktadır. Ayvalık merkeze en yakın konumda yer alan plaj olması bakımından yöre sakinleri tarafından günübirlik kullanımlar için çokça kullanılan bir plajdır.

İşletmesinin Ayvalık Belediyesi tarafından yapılıyor olması fiyatların makul düzeyde olmasını sağlasa da hizmet kalitesi açısından biraz daha geliştirilmesi gerekmektedir. Mavi bayrak sahibi olan Belediye Plajı’nın denizi sığ ve kumdur. Duba Plajı olarak da bilinen plajın uzunluğu yaklaşık olarak 100 metre civarındadır.

Belediye Plajında şezlong kiralama ücreti 20 TL’dir. Şezlong kiralamak istemezseniz herhangi bir giriş ücreti söz konusu olmayan plajda duş almak için 1 TL ödemek yeterlidir.


Ada Camping Plajı

Ada Camping Plajı Ada Camping Plajı

Alibey Adasında Ortunç koyunda yer alan Ada Camping bünyesinde bulunmaktadır. Ada Camping bölgedeki en iyi kamp alanlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Kampçılara hizmet vermekle birlikte bungalow tipi oda kiralaması da yapan Ada Camping’in sadece plajını kullanmak da mümkündür.

Kamp alanı olarak tasarlandığından birçok imkâna sahip olan Ada Camping Plajı içerisinde çocuklar için oyun alanı, spor sahası, gezi ve dalış turları ile birlikte mangal yapma olanağı da bulunmaktadır.

Denizi çabuk derinleşmekte olup kum çakıl karışık bir yapıda olduğu söylenebilir.

Ada Camping Plajını burada konaklamaksızın kullanmak isterseniz giriş ücreti 50 TL olarak uygulanmaktadır. 

Ayvalık'ta içerisinde bir çok aktiviteye izin veren ailenizle keyifli zamanlar geçirmenize imkan sağlayan Ayvalık tatil otelleri seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.


Altınova Kum Adası Plajı

Altınova Kum Adası Plajı Altınova Kum Adası Plajı

Altınova Kum Adası Plajı, Ayvalık merkeze yaklaşık olarak 15 km mesafede yer alan Altınova Mahallesi’nde bulunmaktadır. Altınova, Ayvalık’ın en güneyinde İzmir sınırında yer almaktadır. Zaman zaman rüzgârın şiddeti artmakla birlikte denize girme riski oluşturacak düzeyde değildir.

Altınova genellikle yazlıkların bulunduğu bir bölge olduğundan sakinliğiyle dikkat çekmekte olup diğer Ayvalık plajları gibi kalabalık değildir. Ancak Altınova’da plajların dibine kadar girmiş olan yazlıklar ve siteler sayesinde rahatça denize girilebilecek alanlar kısıtlı sayılabilir.

Altınova’da bulunan Kum Ada Plajı farklı yapısıyla ve mavi bayraklı plaj unvanına sahip oluşuyla Altınova’daki diğer plajlardan ayrılmaktadır. Kum adada iki tane beach bulunmakta olup dilerseniz şezlong veya şemsiye kiralamak mümkündür. Ayrıca Altınova’da piknik yapabilme imkânları da bulunduğundan daha çok aileler tarafından tercih edilmektedir.