Avcılar Semtleri

İstanbul’un Avrupa yakasında; Beylikdüzü, Küçükçekmece, Başakşehir ve Esenyurt ilçeleri ile komşu olan ve şehrin pek çok ulaşım bağlantısının geçtiği Avcılar ilçesi, İstanbul’un merkezi bölgelerinden biridir.

Marmara Denizi’nin kıyısında yer alan Avcılar ilçesi, İstanbul’da nüfusu en yoğun ilçelerden biridir.

İstanbul seyahatinizde geldiğiniz Avcılar’da, keşfedebileceğiniz ve gezebileceğiniz pek çok farklı yer bulunmaktadır.

İlçede önemli tarihi yapıları ve turistik yerleri bulabileceğiniz 8 farklı semt bulunmaktadır.

Avcılar ilçesinin semtleri Ambarlı, Firuzköy, Cihangir, Gümüşpala, Üniversite, Denizköşkler, Yeşilkent ve Mustafa Kemal Paşa’dır.

Avcılar'da günübirlik eğlenceleriniz için konforlu ve uygun fiyatlarla her bütçeye hitap eden Avcılar otelleri fiyat listemize uğramayı unutmayın.


Cihangir

Avcılar merkeze oldukça yakın bir konumda yer alan Cihangir; Üniversite, Ambarlı ve Mustafa Kemal Paşa semtleri ile komşudur.

Avcılar’da Müjdat Gezen Parkı, Avcılar Kaymakamlığı, Avcılar Vergi Dairesi, Avcılar Lisesi, Türk Telekom Santral Binası ve İstanbul Gelişim Üniversitesi Cihangir semtinde bulunmaktadır.

Birlik, Kirazlı, Osmanlı, Ulubaş, Güvercin ve Meşrutiyet caddeleri de Cihangir semtinde yer almaktadır.


Firuzköy

Avcılar ilçesinde Küçükçekmece Gölü’nün yanında yer alan Firuzköy semti, ilçenin sanayi bölgesi olarak da bilinmektedir.

İkamet edenlerin büyük bir bölümünü Bulgaristan göçmenlerinin olduğu semt; şehir içinde yükselen binaların aksine, göl ve doğa manzarası ile keyifli bir ortam sunmaktadır.

Aziz Caddesi, İnönü Caddesi, Ali Gülmez Caddesi, Plevne Caddesi ve Poyraz Caddesi de Firuzköy semtinde yer almaktadır.

Avcılar’ın Firüzköy semtinde ulaşım sağlayabileceğiniz otobüs hatları; 142F, 142K, 142, 76D, 144A ve 146 no’lu İETT hatlarıdır.

Deniz kenarına yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz İstanbul bölgesi otelleri seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Denizköşkler

Avcılar ilçesinin Denizköşkler semti; ilçenin sahil kıyısında yer almakta ve Gümüşpala, Ambarlı semtleri ile Avcılar merkez ile komşudur.

Marmara Denizi’nin kıyısında yer alan semtte; İBB Sosyal Tesisleri, Cemal Kaytaz Parkı, Avcılar Halk Eğitim Merkezi, Barış Manço Kültür Merkezi, Avcılar Atatürk İlköğretim Okulu, Avcılar Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi bulunmaktadır.

Avcılar ilçesinin turistik bölgesi Avcılar Sahil Parkı da Denizköşkler mevkiinde yer almaktadır.

Denizköşkler, Gümüşpala, Dr. Sadık Ahmet ve Zafer caddeleri de burada yer almaktadır.

Avcılar'da doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek yerler için Avcılar'da gezilecek yerler makalemizi kontrol etmeyi unutmayın.


Gümüşpala

Avcılar ilçesinde Küçükçekmece Gölü’nün yanında yer alan Gümüşpala semti; Denizköşkler semti ve Avcılar merkez ile komşudur.

Avcılar Belediyesi Şantiye Müdürlükleri, Olimpiyat Evi Gençlik Merkezi, Fetih Cami, Avcılar Kuran Kursu ve Avcılar’ın turistik yerleri arasında yer alan İBB Sosyal Tesisleri ve Paşaeli Kent Parkı, Gümüşpala semtinde yer almaktadır.

Söğütlüçeşme- Avcılar arasında ulaşım sağlayan metrobüs hattının İBB Sosyal Tesisleri Metrobüs Durağı da Gümüşpala semtinde bulunmaktadır.

Karayolları, Şükrübey ve Kuruçeşme caddeleri de bu semtte yer almaktadır.


Yeşilkent

Avcılar ilçesinde Esenyurt ilçe sınırında yer alan Yeşilkent semti; Firuzköy semti ile komşudur.

Yeşilkent semtinde; Yeşilkent Kültür Merkezi ve Cemevi, Avcılar Spor Salonu, Milli Egemenlik Parkı, Köprülü Mehmet Paşa Cami, Kıvırcık Ali Parkı, Er Mahmut Dede Cemevi bulunmaktadır.

Atatürk, Balıklı Yol, Gazi, İnönü, Uğur Mumcu, Fatih ve Okul caddeleri de Yeşilkenti mevkiinde yer almaktadır.

Avcılar'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Avcılar gezi rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Mustafa Kemal Paşa

Avcılar ilçesinde Firüzköy, Üniversite ve Cihangir semtleri ile komşu olan Mustafa Kemal Paşa semti; Beylikdüzü ilçe sınırında yer almaktadır.

Semtte; Okyanus Koleji, Müjdat Gezen Parkı, Avcılar Kız Öğrenci Yurdu, Ahmet Dicle Parkı, Cihangir Cami bulunmaktadır.

Eski Edirne Asfaltı yolunun yanında bulunan semt, Söğütlüçeşme- Avcılar arası ulaşım sağlayan metrobüs hattının Saadetdere Mahallesi Metrobüs durağına yakındır.

Beyoğlu, İstiklal, Mimar Sinan, Yıldırım Beyazıt, Mareşal ve Orhan Gazi caddeleri de Mustafa Kemal Paşa semtinde yer almaktadır.

Avcılar dışında İstanbul'un tüm tarihi mekanları ve turistik yerleri için İstanbul gezi rehberi sayfasını inceleyebilirsiniz.


Ambarlı

Avcılar ilçesinin sahil bölgesinde yer alan Ambarlı ilçesi; Asım ve Nurhan Kocabıyık Öğretmen Evi, Ulusal Egemenlik Parkı ve Atatürk Evi, İdo Şehir Hatları iskelesi, Avcılar Belediye Parkı, 23 Nisan Parkı, Hoca Ahmet Yesevi Parkı VE Şehit Topçu Er Selçuk Adalı Parkı’nın bulunduğu ilçedir.

Ayrıca, Avcılar’ın popüler turistik bölgesi Çam Park Piknik Alanı da Ambarlı semtinde bulunmaktadır.

Balaban, Fevzi Çakmak, Öğretmenler, Şahin, Cumhuriyet, Plaj Yolu ve Tesisler Yolu caddeleri de Ambarlı mevkiinde yer almaktadır.

Avcılar’ın Ambarlı semtine ulaşım sağlayabileceğiniz otobüs hatlarından bazıları; 145, 147, 303, 400A, 401T, 402, 403, 404, 418, 429, 448, 458, 58UL, 76, 76B, 76C, 76P, 76Y, HT18, HT29 ve HT48 no’lu İETT hatlarıdır.

Avcılar'da her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Avcılar apart oteller sayfamıza uğramayı unutmayın.


Üniversite

Avcılar ilçesinin Üniversite semti; Gümüşpala, Avcılar merkez ve Mustafa Kemal Paşa semtleri ile komşudur.

E-5 karayolunun yanında yer alan semtte; Pelican Mall Avm, Pelikan AVM Parkı, Ord. Prof. Ekrem Şerif Egeli Parkı, Avcılar Mezarlığı, İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü, Avcılar Öğrenci Yurdu, Avcılar İtfaiyesi, Galatasaray Olimpik Spor Tesisleri de bulunmaktadır.

Bağlariçi Caddesi ve Uran Caddesi de Üniversite semtinde yer almaktadır.

Ayrıca, Söğütlüçeşme- Avcılar arasında ulaşım sağlayan metrobüs hattının Cihangir Üniversite Mahallesi Metrobüs durağı da Üniversite mevkiinde yer almaktadır.

Avcılar'da aileniz ile bir arada keyifli, konforlu ve güvenli bir tatil geçirebileceğiniz otellerin listesi Avcılar aile otelleri sayfamızda yer almaktadır.