Anamur Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Anamur, Akdeniz Bölgesi'nin ili olan Mersin'nin turistik ilçelerinden birisidir. Türkiye'nin güney ucunda yer almaktadır. Anamur'un batısında Antalya, kuzeyinde Karaman, güneyinde ise Akdeniz bulunmaktadır.

Toros Dağları'nın arkasına gizlenmiş gibi bir görünüme sahiptir. Yolları fazlasıyla virajlı olduğu için ulaşımı oldukça zordur. Anamur’a direkt veya aktarmalı ulaşım seçenekleri arasında havayolu, otobüs ve özel araç seçenekleri yer almaktadır.

Anamur'da keyifli bir tatil için uygun fiyatları ile bütçe dostu konaklama hizmetleri veren hotelleri Anamur hotel sayfamızda listeledik.


Anamur’a Özel Araç ile Ulaşım

Ankara - Anamur arası 573 kilometredir. Özel araç ile yaklaşık 7 saat 42 dakikalık bir yolculuktan sonra ilçeye ulaşım sağlanmaktadır. Ankara'dan yola çıkıldığında Konya üzerinden Karaman’a geçip, Mersin'in Aydıncık İlçesi’nden sonra Anamur'a varılmaktadır.  

İstanbul’un Anamur'a uzaklığı 937 kilometredir. Özel araç ile sırasıyla Gebze, Gemlik, Bursa, Kütahya, Afyonkarahisar, Burdur, Antalya ve Alanya güzergahını takip ederek yaklaşık olarak 11 saat 37 dakikalık sürede ulaşım sağlanmaktadır. 

Anamur'da manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Anamur'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.

Antalya il merkezinin Anamur'a uzaklığı 254 kilometredir. Özel araç ile Antalya, Side ve Alanya yol güzergahı kullanılarak yaklaşık olarak 3 saat 45 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşım sağlanmaktadır. 

İzmir'in Anamur'a uzaklığı 711 kilometredir.  Aydın, Denizli, Antalya, Side ve Alanya yol güzergahı üzerinden yaklaşık olarak 9 saat 25 dakikalık bir süre zarfından sonra Anamur'a ulaşım sağlanmaktadır.  

Mersin il merkezinin Anamur'a uzaklığı 151 kilometredir. Özel araç ile Aydıncık ve Tekeli ilçeleri üzerinden Anamur ilçe merkezine ulaşım mümkündür. 

Mersin merkezden Anamur'a ulaşım seçenekleri arasında taksi ile ulaşım da mevcuttur. Oldukça maliyetli olan bu ulaşım seçeneğinde, Mersin - Anamur arası taksi ücreti 695 – 710 TL arasındadır.

Anamur'a özel aracınızla geldiğinizde mutlaka gidilmesi gereken yerleri sizin için Anamur gezi rehberi sayfasında listeledik.


Anamur’a Otobüs ile Ulaşım

Ankara üzerinden Anamur için kalkan iki otobüs firması vardır. Ortalama ücreti 80 - 90 TL arasındadır. Yaklaşık 10 saatlik bir yolculuk yaptıktan sonra Anamur Otogarı'na varılmaktadır. 

Ankara'dan olduğu gibi İstanbul'dan da Anamur'a giden iki otobüs firması vardır. İstanbul Avrupa Yakası'ndan ya da Anadolu Yakası'ndan otobüs bileti ücretleri 150 - 170 TL'dir. Otobüse İstanbul Avrupa Yakası'ndan binecekseniz ortalama 16 saat 45 dakikalık bir yolculuktan sonra Anamur'a ulaşım sağlanmaktadır. İstanbul Anadolu Yakası Anamur arası ise otobüsle ortalama 14 saat 15 dakika sürmektedir.

Antalya’dan, çoğu firmanın Anamur Otogarı'na direk seferleri vardır. Ortalama 6 saatlik yolculuktan sonra ilçeye varılmaktadır. Otobüs bileti fiyatları 45 – 55 TL arasındadır.  

Sadece iki firma İzmir Anamur arası hizmet vermektedir. Ortalama otobüs bileti ücreti 120 - 130 TL'dir. 14 saat yolculuktan sonra Anamur Otogarı'na ulaşım sağlanmaktadır. 

Mersin merkezden ise saat başı hareket eden otobüsler ile 151 kilometrelik bir mesafe giderek Anamur'a ulaşım sağlanmaktadır. Ortalama otobüs bileti fiyatları 35 - 45 TL'dir. 

Anamur'da hayalinizdeki tatili doyasıya yaşamak için Anamur tatil otelleri sayfasını ekibimiz sizin için hazırladı.


Anamur’a Havayolu ile Ulaşım

Anamur'a havayolu ile direk ulaşım sağlanamadığı için, Alanya'da yer alan Gazipaşa Havalimanı kullanılmaktadır. Ankara'dan, İstanbul'dan ve İzmir'den çeşitli havayolu firmalarının Gazipaşa Havalimanı'na belirli saatlerde uçuşları mevcuttur. Uçuş fiyatları her yerde olduğu gibi biletin alınacağı tarihe göre değişiklik göstermektedir.   

Alanya'da bulunan Gazipaşa Havalimanı'ndan HAVAŞ otobüsleri ile direk Anamur'a ulaşım mevcut değildir. HAVAŞ otobüsleri ile Alanya Otogarı'na gidilip oradan otobüsler ile Anamur'a ulaşım sağlanmaktadır. 

Alanya Anamur arası mesafe ortalama 120 km olup, otobüs ile bu yolculuk ortalama 3 saat sürmektedir. Bilet ücretleri ise 35 – 45 TL arasındadır. 

Denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Anamur denize sıfır oteller yazımızı incelemeyi unutmayın.