Geyikli'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de hem doğa turizmi hem de deniz turizmi açısından oldukça büyük bir öneme sahip olan Geyikli, Ezine ilçesine bağlı bir tatil beldesidir. Geçmişi yaklaşık 2 bin yıl öncesine dayanmakla birlikte, sınırlı sayıda tarihi güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Diğer tatil beldelerine nazaran daha az nüfus yoğunluğunun bulunduğu Geyikli beldesinde, yeşille mavinin buluştuğu birçok zeytin bahçesi ve çam ormanı arasında doğa ile iç içe bir tatil geçirmek mümkündür. Ayrıca Çanakkale Boğazı’nın eşsiz doğal güzelliğe sahip serin sularına kendinizi bırakabilirsiniz. Geyikli, gezilecek yerler açısından popüler seçenekler ile konuklarını karşılamaktadır.

Geyikli'de gezilecek muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Geyikli otelleri listemize göz atabilirsiniz.


Truva (Troya)

Truva Truva

Kaz Dağı eteklerine kurulu olan Truva Antik Kenti, İlyada destanında bahsedilen Troya Savaşı’nın gerçekleştiği bir yer olarak bilinmektedir. Antik kenti, Geyikli Teşfikiye köyü civarında ilk olarak Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından keşfedilmiştir. Daha sonra Geyikli üzerinde üzerinde araştırmalar gerçekleştirilmiş ve burada bulunan birçok eser yurt dışına götürülmüştür. Truva Antik Kenti’nden çıkarılan eserler, Rusya, Amerika, Türkiye ve Almanya’da bulunan müzelerde sergilenmektedir. 

Geyikli Truva Antik Kenti üzerinde yapılan araştırmalara göre farklı dönemlerde kurulmuş olan kentlere ait 33 adet katman bulunmuştur. Burada bulunan ilk katmanın geçmişi M.Ö. 3000’li yıllara dayanırken, en son katmanının tarihinin ise M.Ö. 1. yüzyıla uzanmış olduğu düşünülmektedir. Ayrıca 1996 yılından bu yana Milli Park statüsüne sahip bölge, 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bir yer edinmiştir. Tarihi dokusu ile Geyikli gezilecek yerler arasında mutlaka bulundurulmalıdır.

Truva Antik Kenti’ne giriş 50 TL’dir. 

Çanakkale'deki günübirlik aktivitelerinizde rahat konaklama hizmetleri veren yerler için Çanakkale otelleri sayfasından kontrol edebilirsiniz.


Geyikli Sahili

Geyikli Sahili Geyikli Sahili

Berrak denizi ve eşsiz atmosferi ile Geyikli Sahili, saklı bir cennet olarak nitelendirilmektedir. Yeşille mavinin en güzel örneklerini bir arada sunmaktadır. Geyikli Sahili'ni tarihi açıdan önemli kılan, buraya Achilleus ve askerlerinin Truva’ya giderken ayak bastıkları ilk kıyı şeridi olmasıdır. 

Geyikli Sahili, popüler Bozcaada manzarası ile sizleri karşılamakta ve Kazdağları’nın denize açılan kapısı olarak bilinmektedir. Burada birçok doğal zeytin ve çam ağacı kokusunu içinize çekerek Bozcaada manzarası eşliğinde yürüyüş yapabilir, ayrıca Geyikli Halk Plajı üzerinden denize girerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. 

Geyikli'de aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Geyikli gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Alexandria Troas Ören Yeri

Alexandria Troas Ören Yeri Alexandria Troas Ören Yeri

Geyikli sınırlarında Antik Yunan kenti olan Alexandria Troas Ören Yeri, Helenistik Dönem’de Sigeia ismiyle bilinmektedir. Neandreia adlı antik kent başta olmak üzere 5 farklı yerleşim yerinde yaşamlarını sürdüren insanlar Büyük İskender'in komutanlarından biri olan I. Antigonos Monophtalmos tarafından M.Ö. 306 yılında bir araya getirilerek buraya yerleştirilmiştir. Antik kent daha sonra Roma ve Osmanlı dönemlerinde de kullanılmıştır. 

1911 yılında Geyikli üzerinde yapılan araştırmalardan sonra antik kent keşfedilerek çalışmalara başlanmıştır. Büyük bir bölümü günümüze kadar çok iyi bir şekilde gelmiş olduğu için muhteşem bir tarihi doku sunmaktadır. Diğer bölümü ise zamana meydan okuyamayarak son zamanlarda harap olmuştur. Burada gezilecek yerler arasında Antik Yunan tiyatrosu, odeion, gymnasium ve Roma Hamamı bulunmaktadır. 

Alexandria Troas Ören Yeri’ne giriş ücretsizdir. 

Çanakkale'ye uğradığınızda mutlaka gidilmesi gereken yerler için Çanakkale gezi rehberi sayfamızı göz gezdirebilirsiniz.


Geyikli Günübirlik Gezilecek Yerler

Geyikli, başta tarihi yerleri olmak üzere eşsiz doğal güzellikleriyle de öne çıkan tatil beldelerinden bir tanesidir. Zeytin ağaçları ile çevrili hoş bir atmosfer sunmaktadır. Gezilecek yerler, Geyikli ile sınırlı kalmamaktadır. Geyikli’nin çevre bölgeleri de turistik yerler ile birçok ziyaretçiyi karşılamaktadır. 


Truva Atı

Truva Atı Truva Atı

Çanakkale'nin merkezinde bulunan Truva Atı, Geyikli'ye 49 kilometre uzaklıktadır. Gizli bir şekilde Truva surlarını aşmak isteyen Odysseus’un yaptırdığı bu at maketi, bölge üzerinde gezilecek yerler arasına eklenmelidir. Günümüze kadar iyi bir şekilde gelmeyi başaran ata Homeros tarafından anlatılan öyküde de yer verilmiştir.

Geyikli'de her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Geyikli pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi Kilitbahir Kalesi

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde yer alan Kilitbahir Kalesi, Geyikli'ye 51 kilometre uzaklıktadır. Çanakkale Boğazı’nın en dar yerine Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiştir. Kalenin yapım amacı Avrupa’nın Bizans İmparatorluğu’na yardımını önlemektir.

Geyikli'de yeni evlenen çiftlere özel olarak balayınız için en iyi otelleri sizin yerinize Geyikli balayı otelleri adresinde tüm detayları ile listeledik.


Ezine Odunluk İskelesi

Ezine Odunluk İskelesi Ezine Odunluk İskelesi

Ezine ilçesinin Dalyan mevkiinde yer alan Odunluk İskelesi, Geyikli'ye 6 kilometre uzaklıktadır. Tertemiz denizinde yüzebileceğiniz plajı ve muhteşem gün batımı manzarasını seyrederek keyifli vakit geçirebileceğiniz restoranı ve zeytin ağaçları ile çevrili hoş bir atmosferi bulunmaktadır.