Taşucu'nda Gezilecek Yerler

Taşucu, Mersin kentinin Silifke ilçesine bağlı turistik bir tatil beldesidir. Silifke ilçe merkezine ortalama 10 kilometre uzaklıktaki Taşucu beldesine ulaşımlar, özel araçlar Mersin – Antalya yolunu güney yönüne takip ederek; Silifke Otogarı’ndan yarım saatte bir hareket eden Taşucu dolmuşlarıyla veya taksi ile yapılabilmektedir.

Liman kenti olan Mersin ilinin popüler tatil beldelerinden Taşucu, gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine birbirinden güzel alternatifler sunmaktadır. Denizi ile de öne çıkan popüler tatil beldesi Taşucu, turizm bakımından oldukça gelişmiştir. Mersin ilinin gözde tatil yöresi olarak kabul edilen Taşucu, tertemiz denizinin yanı sıra ünlü balık restoranları ile popülerdir. Taşucu, aynı zamanda Mersin Limanı’ndan sonra şehrin en büyük ikinci limanı olan Taşucu Limanı’na ev sahipliği yapmaktadır.

Taşucu’nda gezilecek yerler; Göksu Deltası Kuş Cenneti, Akçakıl Koyu, Taşucu Amphora Müzesi, Aya Tekla Yeraltı Kilisesi, Taşucu Tokmar Kalesi, Taşucu Limanı, Taşucu Atatürk Evi ve Taşucu Boğsak Koyu olarak sıralanmaktadır.

Taşucu'nda gezilecek yerlere yakın göz alıcı dizaynları ile sizi cezbedecek oteller için Taşucu otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Tokmar Kalesi

Tokmar Kalesi Tokmar Kalesi

Tokmar Kalesi, Taşucu beldesine 20 kilometre uzaklıkta Mersin ilinin Silifke ilçesine bağlı Akdere Mahallesindedir. Antalya yolu üzerinde Tokmar Kalesi ulaşımları, özel araçla Mersin – Antalya sahil yolunu batı yönüne takip ederek yapılabilmektedir. Ayrıca Tokmar Kalesi çevresine, Akdere dolmuşlarıyla veya taksi ile de ulaşım sağlanabilmektedir.

Taşucu gezilecek yerler arasındaki Tokmar Kalesi, ne zaman ve kim tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bölgede yaygın görüşe göre Tokmar Kalesi, 12. yüzyılda Bizans tarafından inşa edilmiştir.

Bölge halkınca “Lanetli Kale” adıyla da tanınan ve lanetli bir yapı olduğu bilinen Tokmar Kalesi, doğal güzelliklerle çevrili bir alandadır. Çevresinde doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz Tokmar Kalesi çevresinde herhangi bir tesis olmadığı için istenilen saatte ziyaret edilebilmektedir.

Tokmar Kalesi girişleri ücretsizdir.


Göksu Deltası Kuş Cenneti

Göksu Deltası Kuş Cenneti Göksu Deltası Kuş Cenneti

Göksu Deltası Kuş Cenneti, Taşucu belde merkezine ortalama 10 kilometre uzaklıktadır. Ulaşımların, özel araçla Yusuf Özlen Caddesini güney doğu yönüne takip ederek yapılabildiği deltaya, Taşucu Otogarı’ndan hareket eden Kurtuluş dolmuşları veya taksi ile gidilebilmektedir.

Taşucu beldesinin popüler doğal güzelliklerinden olan Göksu Deltası, Göksu Nehri’nin Akdeniz’e döküldüğü yerde konumlanmaktadır. Kaynağı Geyik Dağları olan Göksu Nehri, Mersin’in Silifke ilçesinden geçtikten sonra Taşucu üzerinden denize dökülmektedir.  Göksu Deltası, aynı zamanda Taşucu beldesinde Özel Çevre Koruma alanı kapsamında bulunmaktadır.

Göksu Deltası Kuş Cenneti, toplamda 450’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle göç dönemlerinde daha da artan bu sayı ile birlikte bölge, dünya çapında soyu tükenmekte olan 12 kuş türünü bünyesinde barındırmaktadır.

Mavi yengeç, caretta caretta ve deniz kaplumbağalarına da ev sahipliği yapan Göksu Deltası Kuş Cenneti, Taşucu gezilecek yerler listesinde öne çıkan destinasyonlar arasındadır.

24 saat boyunca açık olan Göksu Deltası Kuş Cenneti’ni dilediğiniz zaman aralığında gezebilirsiniz.

Göksu Deltası Kuş Cenneti’ne girişler ücretsizdir.

Mersin'de gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Mersin otelleri sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Akçakıl Koyu

Akçakıl Koyu Akçakıl Koyu

Mersin ilinin Silifke ilçesine bağlı Taşucu belde merkezine 4 kilometre uzaklıktaki Akçakıl Koyu, aynı zamanda bir kamping alanına da ev sahipliği yapmaktadır. Ulaşımların, özel araçla belde merkezinden Mersin – Antalya yolunu sahil üzerinde batı yönüne takip ederek yapılabildiği Akçakıl Koyu’na Akçakıl dolmuşları veya taksi ile de kısa bir süre içerisinde gidilebilmektedir.

Taşucu gezilecek yerler arasındaki Akçakıl Koyu, tertemiz denizi ile birlikte oldukça sessiz ve huzurlu bir atmosfere sahiptir. Çam ağaçlarının çevrelediği koyda, keyifli bir şekilde denize girebilir, sahil boyunca yürüyebilir, balık tutmayı seviyorsanız olta balıkçılığı veya kamp gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sahilinin kumla karışık ince çakıllarla kaplı olduğu ve denizi sığ bir yapıya sahip Akçakıl Koyu, özellikle kampçılara göre favori destinasyonlar arasındadır.

Akçakıl Koyu’na girişler ücretsizdir.


Arslan Eyce Amfora Müzesi

Arslan Eyce Amfora Müzesi Arslan Eyce Amfora Müzesi

Arslan Eyce Amfora Müzesi, Mersin kentinin Silifke ilçesine bağlı Taşucu belde merkezinde bulunmaktadır. Ulaşımların yürüyerek kolay bir şekilde sağlanabildiği müze, Taşucu beldesinin önemli tarihi yapıları arasındadır.

Türkiye’de kurulmuş olan ilk tarihi amphora müzesi olma özelliğine sahip olan Arslan Eyce Amfora Müzesi, Antalya, Mersin ve Taşucu bölgelerinde balıkçıların balık avlarken ağlarına takıldığı amphoralara ev sahipliği yapmaktadır. 1997 yılında ziyarete açılmış olan müzedeki en eski amphoranın ise M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzandığı bilinmektedir.

Müze içerisinde görülmesi gereken yerler arasında kronolojik sıraya göre dizilmiş amphora odaları bulunuyor. Bu amphoralar arasında en eskiler, Suriye, Filistin ve Kıbrıs’a ait amphoralardır.

Taşucu gezilecek yerler arasında öne çıkan Tarihi Arslan Eyce Amfora Müzesi, salı, çarşamba ve perşembe hariç haftanın her günü 10:00 ile 17:00 saatleri arasında açıktır.

Arslan Eyce Amfora Müzesi’ne giriş ücreti 10 TL’dir.

Taşucu'nda doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Taşucu gezi rehberi sayfasında listeledi.


Aya Tekla Yeraltı Kilisesi

Aya Tekla Yeraltı Kilisesi Aya Tekla Yeraltı Kilisesi

Antik Aya Tekla Kilisesi, Taşucu belde merkezine 8 kilometre uzaklıkta Silifke ilçesinin Yeni Mahallesi sınırları içerisindedir. Tarihi Aya Tekla Kilisesi bölgesine ulaşımlar, özel araçla Mersin – Antalya yolunu kuzeye doğru takip ederek; Silifke dolmuşları veya taksi ile yapılabilmektedir.

Antik Azize Thekla Kutsal Alanı Meryemlik Ören Yeri adıyla da bilinen Tarihi Aya Tekla Kilisesi, tarihi bir yer altı kilisesidir. Hristiyanlık açısından oldukça önemli bir yapı Aya Tekla Kilisesi, adını Hristiyanlığı yaymaya başlayan ilk kadın azizelerden Aya Thekla’dan almaktadır.

Konya’nın Yalvaç bölgesinde Hristiyanlığı yaymaya çalışırken, Silifke ilçesine gelen Aya Tekla, burada paganların baskısından ötürü canını koruyabilmek için buradaki mağaraya saklanmıştır. Yaşamının sonuna kadar burada yaşamış Aya Tekla’nın saklandığı mağara, daha sonra kiliseye çevrilmiştir.

Taşucu gezilecek yerler arsında öne çıkan ve haftanın her günü ziyaret edilebilen Aya Tekla Kilisesi, 08:00 ile 20:00 saatleri arasında açıktır.

Aya Tekla Yeraltı Kilisesi’ne girişler ücretsizdir.

Mersin’e doğru yola çıkmaya karar verdiyseniz, gezilmesi gereken yerleri öğrenmek için Mersin gezi rehberi sayfasını ziyaret edin.


Taşucu Limanı

Taşucu Limanı Taşucu Limanı

Beldenin öne çıkan yapılarından Taşucu Limanı, Mersin ili sınırları içerisinde hizmet veren en büyük ikinci liman olma özelliğine sahiptir.

Toplamda 2 adet limana ev sahipliği yapan Taşucu beldesinin diğer limanı ise Seka Limanı’dır. Uluslararası yük ve yolcu taşımacılığının olduğu Seka Limanı, Taşucu Limanı’na göre daha büyüktür. Taşucu Limanı ise genellikle küçük yük gemilerine ve yolcu feribotlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Mersin ilinin ve beldenin popülaritesinin artmasında önemli bir etkisi görülen ve Taşucu gezilecek yerler arasında bulunan Taşucu Limanı’nı, bölge gezilerinizde ziyaret edebilirsiniz.


Taşucu Atatürk Evi

Taşucu Atatürk Evi Taşucu Atatürk Evi

Taşucu Atatürk Evi, Mersin ilinin Silifke ilçesine bağlı Taşucu belde merkezinde yer almaktadır. Ulaşımların yürüyerek kısa bir süre içerisinde yapılabildiği Taşucu Atatürk Evi, Taşucu gezilecek yerler arasında öne çıkmaktadır.

Taşucu sahilinde bulunan ev, Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin aynı özelliklerine sahiptir. Atatürk’ü ve fikirlerini sonsuza dek yaşatmak amacıyla tasarlanmış Taşucu Atatürk Evi, 12 Mayıs 2005 yılında ziyarete açılmıştır.

Bahçesinde görülebilecek yerler arasında bir sütun ile birlikte duvar kalıntısı yer alırken, bu bahçede yılın belirli dönemlerinde çeşitli sergiler ve etkinlikler düzenlenmektedir.

Taşucu beldesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden Taşucu Atatürk Evi, haftanın her günü 09:00 ile 19:00 saatleri arasında açıktır.

Taşucu Atatürk Evi’ne giriş ücretsizdir.

Taşucu'nda her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Taşucu pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Boğsak Koyu

Boğsak Koyu Boğsak Koyu

Boğsak Koyu, Taşucu beldesine 10 kilometre uzaklıkta, Mersin kentine bağlı Silifke ilçesinin yerleşim yeri olan Boğsak Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Koya şahsi araçla ulaşımlar, Mersin – Antalya sahil yolunu batıya doğru takip ederek 10 dakika içerisinde yapılabilmektedir. Belde otogarından hareket eden Boğsak dolmuşları ile de ulaşım sağlanabilen bölgeye taksiyle daha kısa sürede gidilebilmektedir.

Boğsak Koyu, Taşucu beldesinde denize girilebilecek en güzel yerlerden biridir. Yapılaşmanın olmadığı, eşsiz temiz denizi ile gizli bir cennet olarak öne çıkan Taşucu Boğsak Koyu, özellikle kamp ve yemek, piknik gibi aktiviteler için tercih edilen eşsiz bir bölgede yer almaktadır. Koy, aynı zamanda tekne turlarının da uğrak noktalarındandır.

Taşucu ve Mersin bölge halkı tarafından özellikle hafta sonları tercih edilen koy, hemen karşısında bulunan Boğsak Adası’nın manzarasına da tanıklık etmektedir.

Boğsak Koyu’na girişler ücretsizdir.


Taşucu Günübirlik Gezilecek Yerler

Mersin kentine bağlı Silifke ilçesinin popüler beldelerinden Taşucu, gezilecek yerler ve keşfedilecek destinasyonları ile öne çıkmaktadır. Taşucu tatilinde, beldeye yakın konumda bulunan birçok güzel noktayı günübirlik bir şekilde gezebilirsiniz.


Susanoğlu Plajı

Susanoğlu Plajı Susanoğlu Plajı

Taşucu'na 27 km uzaklıktaki plaj, bölgede deniz keyfi yapabileceğiniz plajlar arasındadır. Girişlerin ücretsiz yapıldığı plaja seyahat, çok kısa süre içerisinde gerçekleştirilmektedir. Plaj çevresinde çok sayıda işletme hizmet vermektedir. Plaj, bölgedeki tekne turlarının da uğrak yerleri arasındadır.


Tisan Adası

Tisan Adası Tisan Adası

Taşucu beldesine 33 kilometre uzaklıkta bulunan Tisan Adası, bölgede denize girilebilecek en güzel destinasyonlardan biridir. Mersin - Antalya yolunu takip ederek ulaşılabilen Tisan Adası, doğal güzelliklerle çevrili eşsiz bir adadır. Çevresinde birçok tekne turu hizmetleri, plaj, balık restoranı ve bar bulunan Tisan Adası, Taşucu tatilinde günübirlik gezilecek yerler arasındadır. Tisan Adası'ndan hareket eden tekne turları ile Tisan Adası Koyu başta olmak üzere birçok koyu gezebilirsiniz. Tisan Adası'na ulaşım karayolundan yapılabilmektedir.


Kayacı Vadisi 

Kayacı Vadisi Kayacı Vadisi

Kayacı Vadisi Kayacı Vadisi, Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı yerleşim yeri Limonlu Mahallesinde yer almaktadır. Mersin Taşucu beldesine 45 kilometre uzaklıkta Kayacı Vadisi Kayacı Vadisi, eşsiz doğal güzelliklere ev sahipliği yapan, oldukça huzurlu bir bölgedir. Doğa yürüyüşleri, kamp ve piknik gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz vadiyi, günübirlik bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.


Talat Göktepe Çamlığı

Talat Göktepe Çamlığı Talat Göktepe Çamlığı

Taşucu beldesine 57 kilometre uzaklıkta, Erdemli ilçesine bağlı yerleşim yeri olan Akdeniz Mahallesinde yer alan Erdemli Talat Göktepe Çamlığı, piknik yerleri, çadır alanları ve deniz manzarasıyla birlikte mutlaka görülmesi gereken yerler arasında öne çıkmaktadır. Hemen önünde bulunan mavi bayraklı plajında deniz keyfi yapabileceğiniz Erdemli Talat Göktepe Çamlığı’nı Taşucu gezilerinizde ziyaret edebilirsiniz.

Taşucu'nda gezilecek yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama seçenekleri için Taşucu apart oteller tercih edebilirsiniz.


Akkum Plajı

Akkum Plajı Akkum Plajı

Akkum Plajı, Taşucu'na ortalama 35 km uzaklıktadır. Bölgede denize girilebilecek en güzel konumlardan biri olarak öne çıkan Akkum Plajı, doğal güzelliklerle çevrilidir. Akkum Plajı çevresinde çok sayıda restoran ve tesis hizmet vermektedir. Günübirlik bir şekilde ziyaret edebileceğiniz ve tekne turları gibi etkinliklere katılabileceğiniz Akkum Plajı girişleri ücretsizdir.