Ölüdeniz'de Gezilecek Yerler

Dünyanın en güzel kumsalı unvanını elinde barındıran Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Sınırlı bir coğrafyada sınırlı sayıda gezilecek yere ev sahipliği yapmasına karşın, yılın 365 günü turizm için elverişlidir. Mavi ile yeşilin bir arada gözlemlenebileceği benzersiz bir yapıya sahiptir.

Kısa bir zaman diliminde benzersiz bir tatil deneyimi, Ölüdeniz sınırları içerisinde daha çok doğal güzellikler ile ön plana çıkar. Bu doğal güzellikler ile daha çok yüzme ve doğa sporları gibi aktiviteler hem manzara seyri açısından hem de benzersiz bir tatil deneyimi açısından eşsiz olacaktır.

Aileniz ile birlikte keyifli bir tatil geçirebileceğiniz Ölüdeniz'de yer alan tüm otellerin listesine ulaşmak için Ölüdeniz otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.


Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz’in bakir doğasının korunduğu nadide yerlerden birisi Kelebekler Vadisi, doğal güzellikler arasında ismini en tepeye taşıyan nokta olarak ön plana çıkar. Bünyesinde herhangi bir işletme bulunmayan vadinin çevresi dik kayalıklar ile çevrelenmiştir. 

Kayalık alanlardan manzara seyri yapmak mümkünken, 250 metre uzunluğundaki çakıllı plajı ve hemen derinleşmeyen denizi sayesinde yüzme için uygun atmosferi oluşturmuştur. Ölüdeniz'de üstelik kamp yapmak için uygun noktaların bulunmasına ek olarak ağaç evlerde konaklamak da mümkündür. Doğanın en güzel özellikleri ile karşımıza çıkan Kelebekler Vadisi'ni Ölüdeniz gezilecek yerler listenize eklemeniz önerilmektedir.


Ölüdeniz – Kumburnu Plajı

Ölüdeniz Ölüdeniz

Dünyanın en iyi denizi ödülüne sahip olan Ölüdeniz Plajı, Türkiye’nin deniz turizmi adına en çok ismini duyuran noktalarından birisi olarak ön plana çıkar. Denizinin dalgasız ve derin olmaması sayesinde hemen her yaştan insan için elverişli olmasına zemin hazırlamıştır.

Ölüdeniz Plajı'nın incecik kumlarla kaplı olması, çevresinde kişisel ihtiyaçların karşılanabileceği birçok işletmenin bulunması ve ulaşımının kısmen kolay olmasından ötürü, deniz, kum ve güneş üçlüsünün en çok tercih edildiği yer olmasına olanak sağlamıştır. Yüzmekten hoşlananların Ölüdeniz gezilecek yerler listesine eklemesi önerilmektedir.

Ölüdeniz Plajı’na giriş ücreti 9 TL’dir.

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Muğla otelleri sayfasında listeledi.


Likya Yolu

Likya Yolu Likya Yolu

Türkiye'nin en uzun yürüyüş parkuru olarak bilinen tarihi Likya Yolu, Ölüdeniz bölgesinde bulunan doğal güzellikler arasından da geçmektedir. Likya Yolu, 19 farklı Likya antik kentinden geçerek hem tarihi hem de doğal güzellikleri bir arada sunmaktadır.

Yaklaşık olarak 509 kilometre uzunluğa sahip yol, aralıksız olarak 30 gün boyunca yüründüğünde tamamlanmaktadır. Tarihi yolu ziyaret esnasında kamp yapılabilecek alanlar da bulunmaktadır. Doğa severlerin Ölüdeniz gezilecek yerler planına dahil ederek burada trekking yapmaları önerilmektedir.


Babadağ

Babadağ Babadağ

Ölüdeniz'de en iyi yamaç paraşütü noktası olan Babadağ, iki zirveye sahiptir. İlk zirvesi 1969 metre rakımlı, ikinci zirvesi ise 1400 metre rakımlıdır. Karşı karşıya konuma sahip bu iki zirve noktanın arasında sel vadisi bulunmaktadır.

Babadağ ayrıca farklı bitki türleriyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Bitki inceleme ve dağ tırmanışı yapmak isteyenlerin Ölüdeniz gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken güzel bir ziyaret güzergahıdır.


Belcekız

Belcekız Belcekız

Hem yamaç paraşütü yapmak hem de yüzmek isteyenler için vazgeçilmez olan Belcekız, Ölüdeniz'de gezilecek yerler söz konusu olduğunda ilk sırada yer almaktadır. Ölüdeniz’in en iyi yüzme noktalarından birisi Belcekız Plajı, stresten arınmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir doğa harikası kabul edilmektedir. Turkuaz rengindeki denizine eşlik eden ince kumlu kumsalları ile deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadı ayrı bir anlam kazanmaktadır.

Söz konusu Ölüdeniz'de yamaç paraşütü olduğunda ise hem denizin eşsiz maviliğine tanıklık etmek, hem de aksiyon dolu bir deneyim yaşamak için elverişli noktalar arasındadır. Daha birçok aktivitenin gerçekleştirilebileceği Belcekız’da birçok işletmenin de bulunması, kişisel ihtiyaçların kolaylıkla karşılaşmasına da olanak sağlamıştır.

Ölüdeniz'de manzarası ve tarihi yerleri ile sizi büyüleyecek yerler için Ölüdeniz gezi rehberi sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın.


Ölüdeniz Tabiat Parkı

Ölüdeniz Tabiat Parkı Ölüdeniz Tabiat Parkı

Yaklaşık 950 hektarlık alanı ile Muğla'nın en büyük tabiat parklarından birisi olan Ölüdeniz Tabiat Parkı, 1978 yılından beri hizmet vermektedir. Bünyesinde yüzlerce canlı türünü barındıran parkın içerisinde hem arkeolojik kalıntılara, hem denize ve hem de sarp kayalıklara rastlamak mümkündür.

Mersin, meneviş, keçiboynuzu, dat menengiç, zakkum, hayıt, kum zambağı, siklamenler ve makiler tabiat parkında yer alan sadece birkaç bitki çeşidinden bazılarıdır. Günübirlik ziyaret, piknik ve doğa turları için Ölüdeniz gezilecek yerler arasında sıklıkla tercih edilen en iyi noktadır.

Ölüdeniz Tabiat Parkı’na giriş ücreti 8 TL’dir

Muğla'daki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Muğla gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Ölüdeniz Kıdrak Koyu

Ölüdeniz Kıdrak Koyu Ölüdeniz Kıdrak Koyu

Doğal sit alanı ilan edilen Ölüdeniz Kıdrak Koyu, günümüze kadar zarar görmeden iyi bir şekilde gelmiş doğası ile dikkat çekmektedir. Koy üzerinde papatya, kızılçam, pırnal meşesi, gelincik, siklamen, zambak, mersin ve birbirinden güzel daha farklı bitki ve ağaç türleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra şahin, atmaca, kırlangıç, ağaç serçesi, karga, tavşan, tilki, keklik ve sığırcık gibi canlı türleri ile karşılaşmanız da olasıdır.

Yüzmek isteyenler için koy üzerinde yer alan Ölüdeniz Kıdrak Koyu Plajı hizmet vermektedir. İncecik kumlar ile kaplı plaj, tertemiz denizi ile dikkat çekmektedir. Ayrıca ihtiyaçlarınız için restoran, büfe, duş ve WC gibi olanaklar da mevcuttur. Ölüdeniz'de gezilecek yerler arasına eklenerek doğa ile iç içe bir gün geçirmenize olanak tanımaktadır.

Ölüdeniz Kıdrak Koyu'na tam giriş 6 TL ve indirimli giriş ise 3 TL'dir. Özel aracı ile gelip otoparkını kullanmak isteyenlerin ise 18 TL ödemesi gerekmektedir.

Ölüdeniz'de her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Ölüdeniz pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Ölüdeniz Günübirlik Gezilecek Yerler

Ölüdeniz, dünyaya adını duyurmuş Fethiye ilçesindeki popüler turistik noktalar arasında kabul edilmektedir. Sınırlı sayıda turistik noktaya ev sahipliği yapsa da, mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Gezilecek yerler, Ölüdeniz ile sınırlı değildir. Çevresinde de mutlaka keşfe çıkmanız gereken güzergahlar bulunmaktadır. 


Kabak Koyu

Kabak Koyu Kabak Koyu

Fethiye ilçesinin son zamanlarda en popüler uğrak noktalarından birisi olan Kabak Koyu, Ölüdeniz’e sadece 18 kilometrelik uzaklığa sahiptir. Mavi ile yeşilin birleştiği bir nokta olarak görülmesi gereken yerler arasındadır. Kabak Koyu'nda sadece yüzme için değil aynı zamanda kamp için sıklıkla tercih edilen bir lokasyondur. Doğa severlerin gezilecek yerler arasına eklemesi önerilmektedir.


Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu Saklıkent Kanyonu

Muğla sınırları içerisinde ismi gibi saklı bir cennet haline gelen Saklıkent Kanyonu, Ölüdeniz’e 48 kilometre uzaklıkta bulunan popüler bir kanyondur. En uzun kanyonlardan birisi olmasına ek olarak içerisinde yürüyüş, yüzme ve çeşitli doğa sporları yapmak mümkündür. Ayrıca sıcak havalardan bunalan kişiler arasında oldukça popüler bir konumdur.


Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti Tlos Antik Kenti

Fethiye'de bulunan Tlos Antik Kenti, Ölüdeniz merkeze 41 kilometre uzaklıktadır. Likya Birliği'nin önemli yerleşim yerleri arasında olan kent, tarihi dokusu ile günümüze kadar iyi bir şekilde gelmeyi başarmıştır. Likya'nın en büyük kenti olduğu araştırmalar sonrasında ortaya çıkarılmıştır.

Ölüdeniz'de her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Ölüdeniz apart oteller sayfamıza uğramayı unutmayın.


Gemile Adası

Gemile Adası Gemile Adası

Ölüdeniz’e karayolu ile 17 kilometrelik bir uzaklıkta olan Gemile Adası, Fethiye'de ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Geçmiş dönemlerde dinsel içerikli yerleşimlerin olduğu bir yer olarak kullanılmıştır. Ayrıca bir diğer ismi olan Aya Nikola ismiyle de bilinmektedir. Bünyesinde barındırdığı tarihi yapıların zaman içerisinde doğanın bir parçasıymışçasına değişim geçirdiği ender noktalardan birisidir. Hem tarihi güzellik, hem doğal güzellik hem de denizi bir arada görmek isteyenler için muhteşem bir noktadır.