Aliağa Otelleri

Aliağa Bölgesinde 3 adet otel bulunmaktadır.

Etap Altınel Hotel Aliağa İzmir
İNCELE
Hampton by Hilton İzmir Aliağa İzmir
İNCELE
Şakran Otel İzmir

Şakran Otel

Şehir İzmir Oda Kahvaltı
1 Çocuk Ücretsiz
İNCELE

Aliağa Tatili

Aliağa'nın En Önemli Mahallesi

Aliağa OtelleriAliağa Otelleri

Yenişakran: Aliağa'nın gözde bölgesi Yenişakran; plajı ve sahili ile öne çıkmaktadır. Sessiz, sakin bir tatil arayan turistler; Yenişakran otellerinde konaklayabilir, sahilde uzun yürüyüşler yapabilir ve deniz manzarasına karşı bir şeyler yiyip içebilir.

Aliağa Gezilecek ve Görülecek Yerler

Plajlar ve Koylar: 63 kilometre uzunluğunda sahil şeridine sahip Aliağa, bünyesinde eğlenerek vakit geçirebileceğiniz plajlar barındırmaktadır. Aliağa plaj ve koylarından bazıları Şakran Plajları, Ağapark Plajı, Aliağa Polis Plajı ve Köstem Koyu’dur.

Antik Kentler: İonia Göçü’nden Perslerin istilasına, Malazgirt Savaşı’ndan Cumhuriyet dönemine kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Aliağa, tarihi 3000 yıl öncesine dayanan ve pek çok eski kalıntıyı barındırmaktadır. İlçede bulunan antik kentler ise Gryneion (Çıfıtkale), Aigai Antik Kenti, Myrina Antik Kenti’dir.

Müzeler: Tarihi çok geçmişe dayanan ve birçok antik kalıntıları içerisinde bulunduran Aliağa’da bu alanlardan çıkarılan arkeolojik eserlerin sergilendiği Aliağa Müzesi görmeniz gereken yerlerdendir.

Çevredeki Doğal Güzellikler: Doğaseverlerin ve trekking yapanların mutlaka gelip görmesi gereken yerlerden biri olan Aliağa’da, huzurlu ve bol oksijenli ortam sunan doğal güzellikler bulunmaktadır. Uçansu Şelalesi, Nebiler Vadisi ve Kuş Cenneti bunlara örnektir.

Aliağa’da Yapılacak Aktiviteler

  • Aliağa’da yazın sıcaklarında insanı serinleten rüzgârı, temiz denizi ve kumlu uzun plajlarında keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Şehrin merkezindeki sahil kısmında bulunan Şakran Plajı, Aliağa Polis Plajı, Ağapark Plajı tercih edilebilir plajlar arasındadır. 
  • Aliağa, bisiklet turları için 4 km’lik ideal uzunluğa sahip olan sahil bandına sahiptir. Deniz manzarası eşliğinde Aliağa’nın sokaklarını bisiklet ile gezebilirsiniz.
  • Aliağa gerek denizi gerek doğası ile büyülemektedir. Doğayı adım adım dolaşmak isteyenler için özellikle Uçansu Şelale güzergahına doğru yapılan aktivite ile şehrin stresinden uzaklaşabilirsiniz.
  • Aliağa’nın doğal güzelliklerine kendinizi bırakabileceğiniz kamp alanları yer almaktadır. Sevdikleriniz ile birlikte dört duvar arasında kalmadan doğa ile baş başa vakit geçirebileceğiniz kamp alanlarına göz atabilirsiniz. 

Aliağa Festivalleri

İzmir’in güzide ilçesi Aliağa'da yerli ve yabancı birçok turistin yoğun ilgi gösterdiği festivaller ile eğlencenin doruklarına varabilirsiniz. Sınırlı sayıda festival etkinliği düzenlenmesine rağmen Aliağa Karadenizliler Hamsi Festivali ve Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri ile tatilinize renk katabilirsiniz.

Aliağa’dan Neler Alınır?

İzmir’in merkezi ilçelerinden olan Aliağa'da yıllar boyunca şehrin simgesi olan ve tatil dönüşünde yanınızda bir anı olarak taşıyabileceğiniz birçok hediye ürünü bulmak mümkündür. Her zaman Aliağa'daki tatilinizi hatırlamak için el yapımı gemi maketleri, magnetler, şehrin sembolü haline gelen tarihi figürler, yerel dükkanlarda el yapımı örgüler ve bu hediyelik eşyalara ek olarak gıda türünde üzüm, kuru incir, kuru kahve, İzmir tulum peyniri ve boyoz gibi farklı birçok hediyeyi bulmanız mümkündür.

Aliağa’da Ne Yenir?

Ege’nin mutfağının özelliklerini yansıtan ilçelerden biri olan Aliağa’da tatilinize eşlik edecek birçok lezzet bulunmaktadır. Aliağa yöresel yemeklerinden bazıları; Sütlü balık, sardalya buğulama, deniz börülcesi, midye kızartması Şakran usulü fırında mercan ve diğer çeşitli otlardan yapılan yemekler öne çıkan yöresel tatlar arasındadır.

Aliağa Gece Hayatı

İzmir’in küçük ilçelerinden birisi olan Aliağa’da gece hayatı diğer ilçelerde olduğu gibi aktif yaşanmamaktadır. Fakat ziyaretçilerine yeterli olabilecek kadar seçeneğe sahiptir. Eğlenerek vakit geçirebileceğiniz başlıca alkollü mekanları arasında Viva Club, Pullan Bar, Ofs Bar, Has Bar ve Doğa Bar gibi seçenekler yer almaktadır. Tercihini alkolsüz mekanlardan yana kullananlar ise Tiq Taq Coffee, Kahve Diyarı, Yalı Cafe ve Rıhtım Cafe gibi mekanlara göz atabilirler. 

Aliağa’ya Nasıl Gidilir?

Aliağa’ya ulaşım için karayolu ve havayolu kullanılmaktadır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın Aliağa’ya uzaklığı 85 kilometredir. Havalimanına ulaşım sağladıktan sonra İzmir Otogarı’na geçiş yaparak Aliağa’ya hareket eden otobüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca özel aracıyla yolculuk yapmayı planlayanlar için Aliağa’nın Ankara’ya uzaklığı 685 kilometre, İstanbul’a uzaklığı 430 kilometre ve Antalya’ya uzaklığı 505 kilometredir.