Girne’de Yapılacaklar

Uluslararası bir tatil merkezi olan Girne’de yapılacak aktiviteler oldukça çoktur. Doğal güzelliklerinin yanı sıra yapay güzellikleri ile tatilinizi daha eğlenceli hale getirecektir. Kalelerinden dağlarına, restoranlarından denizaltı manzaralarına kadar birçok şey sizleri beklemektedir.

Girne'de aileniz ile birlikte hayalinizdeki tatili doyasıya yaşamak için Girne oteller sayfasını ekibimiz sizin için hazırladı.


Mavi Suları Keşfedin: Tekne Turları

Tekne Turları Tekne Turları

Kuzey Kıbrıs'taki en dinlendirici aktivitelerin başında yer alan tekne turları, ziyaretçilerine sahil boyunca Akdeniz'in cezbeden mavi denizini keşfetme fırsatı sunar.

Girne limanından hareket eden gulet tekne turları ile mavi suların tadını çıkarın. 

Birçok işletmenin kendine ait farklı boyutlarda eğlence tekneleri mevcuttur. 

Limanın at nalı şeklindeki eğrisi boyunca irili ufaklı sıralanan tekneler, bütün yaz boyunca yelken açmaktadır.

Başlama saatlerinin sabah 10 civarı olması denizin üzerinde güzel bir manzara oluşturur.

Kıbrıs'ta gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Kıbrıs otel sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Doğa ile İç İçe Olan Girne’yi Yakından Tanıyın: Dağ Yürüyüşleri

Dağ Yürüyüşleri Dağ Yürüyüşleri

Yılın herhangi bir zamanında safariye çıkar gibi dağ sürüşü yapmak ve daha detaylı bir şekilde Girne'yi öğrenmek için en iyi yöntemdir.

Akdeniz’in bunaltıcı sıcaklığından dolayı kıyı şeridinde sadece yüzme ile serinleme seçeneği mevcuttur. Ancak doğal güzelliklerden birisi olan Girne Dağları aracılığı ile Girne'yi keşfetmek, serin bir tatil yaşanmasına yardımcı olur.

Her zaman temiz olan havası ve bin bir çeşit bitkinin eşsiz kokusu hafızalara kazınacak niteliktedir. 

Yalnızca dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi, dağ sürüşünü sisli havalarda yapmayın. Çünkü Girne kuş bakışı olarak en iyi bu yolla keşfedilmektedir.

Tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Girne'de gezilecek yerleri yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Tatilinize Renk Katın: Kuş Gözlemciliği

Kuş Gözlemciliği Kuş Gözlemciliği

Girne şehri doğu Akdeniz'deki göçmen kuşların dinlenmek ve beslenmek için durdukları bir alanda yer alır. 

Uzun göç yolunun bir güzergâhı olmasından dolayı birçok kuş çeşidini bir arada bulundurmaktadır. 

İlkbahar ve sonbahar zamanlarında en çok sayıya ulaşan kuş çeşitliliği, doğaseverlere birbirinden renkli görüntüler sunar. 

Yılın bu zamanlarında turnalar, balıkçıllar ve akbalıkçıllar tarafında oluşturulan tipik V formundaki muhteşem görüntüler en çok ilgi gören doğal manzaralar arasındadır.

Hatta kış aylarını Girne şehrinin doğal güzellikleri arasında geçiren kuşlar, yılın hemen her anında gözlemlenebilmektedir.

Girne'de sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Girne gezi rehberi yazımıza göz gezdirmeyi unutmayın.


Su Altında Nefes Kesen Tecrübeler Kazanın: Dalış

Tüplü Dalış Tüplü Dalış

Kuzey Kıbrıs stratejik konumu sayesinde, yaklaşık 9000 yıldır, antik dünyanın kapısı olarak ün kazanmıştır. Tarihi boyunca Doğu ile Batı arasında bir yol olarak kullanılması birçok miras edinmesine sebep olmuştur. 

Anlatılan hikâyeler arasında güzellik ve sevginin tanrıçası Afrodit'in bu güzel adada doğduğu söylenir. Hatta bu ada, zamanında Kraliçe Kleopatra'ya Roma İmparatoru Jul Sezar’ın sevgisinin ve aşkının bir simgesi olarak sunulmuştur. 

Bunlar Kıbrıs tarihinin zengin mirasının sadece birkaç parçasıdır.Söylenilen hikâyeler ne kadar gerçeği yansıtır bilinmez ama deniz altındaki tarihi yaşayarak görmek paha biçilmezdir. 

Bundan dolayıdır ki su altında yatan mirası görmek oldukça önemlidir. Girne’ye geldiyseniz bu mirası öğrenmenin en güzel yönü dalış yapmaktan geçer.

Popüler dalış noktalarının birisinde İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan çift motorlu bombardıman gemisinin enkazı yer alır. 

Uzmanlar bu enkazların savaşta etkin bir rol oynayan Bristol Beaufort veya Beaufigher gemisi olduğuna inanmaktadır.

Kıbrıs'a gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Kıbrıs gezi rehberi sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Daha Önce Tatmadığınız Lezzetleri Tadın: Girne Yemekleri

Şeftali Kebabı Şeftali Kebabı

Uluslararası bir turizm merkezi olmasından dolayı Girne’de restoranlar farklı damak tatlarına hitap etmektedir.

Tatilciler bir yandan gezerken bir yandan da günün menüsüne nasıl karar vereceklerini düşünürler. Girne merkezde yer alan Şeftali Kebabı restoranı yıl boyunca bu tür hizmetleri ile ön plana çıkar.Restoranda yer alan beyti kebabı, maydanozlu ev köftesi, sosis ve mumbar dolması Türk damaklarına hitap etmektedir.

Ancak Girne’ye gittiyseniz kesinlikle Full Şeftali Kebap menüsünü söylemelisiniz. Kısaca anlatmak gerekirse mangal kömüründe pişirilmiş kuzu etinden yapılan kebap ve yanında birçok meze ile sunulan leziz bir yemektir.

Girne'de tarihi ve turistik mekanlara yakın yakın uygun fiyatlı konaklama seçenekleri için Girne apart oteller kategorimizdeki otelleri tercih edebilirsiniz.


Girne Kültür Sanat Günleri'nde Eğlenin

Girne Amfitiyatro Girne Amfitiyatro

Girne Kültür Sanat Günleri'nin amacı şehrin farkındalığını ortaya çıkarmak için düzenlenir.   

Haziran ve Eylül aylarında düzenlenen bu etkinlik ile dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılarının muhteşem seslerini dinleyin. 

Sizler için hazırlanan tiyatro oyunlarını izleyip geçmiş kültürlerin yapıtları hakkında bilgi edinin. 

Her yaştan insana hitap edecek şekilde düzenlenen Girne Kültür Sanat Günleri, her yıl Girne Amfi Tiyatro'da yapılmaktadır.

Girne'de VIP karşılamalardan sürpriz ikramlara, balayına özel oda süslemelerinden SPA merkezlerindeki kadar seçebileceğiniz otelleri Girne balayı otelleri sayfamızda listeledik.


Girne Zeytin Festivali'nde Zeytinin Tarihini Öğrenin

Girne Zeytin Festivali Girne Zeytin Festivali

Girne Zeytin Festivali Ekim ayında düzenlenmektedir.

Girne'nin Zeytinlik köyünde düzenlenen etkinlikte, zeytin severler için üretimi ve kullanımı hakkında bilgilendirme yapılır.

Etkinliği eğlenceli hale getirmek amaçlı Uluslararası Karikatür Yarışması da düzenlenmektedir. 

Eğer mizahınıza ve çizim yeteneğinize güveniyorsanız mutlaka yarışmaya katılın. 

Bu festivalde yerli sanatçıların verdiği konserler ile yeni sesler keşfedin.