Girne Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Tatil mekânlarıyla ön plana çıkmayı başaran Girne, insanların “Acaba nerede tatil yapsam?” gibi sorularının ilk akla gelen cevabıdır. Girne, Kuzey Kıbrıs’ın en gözde tatil mekânlarından biridir. Ulaşım konusunda sadece hava ve deniz yolunun olması, Girne’yi gözlerden uzak doğal yapısını koruyan bir merkez haline getirmiştir. Akdeniz’in ortasında yer alan Girne, küçük bir adanın en çok ilgi gören şehri olarak da nitelendirilir.

Girne’yi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları, pasaportsuz ya da vizesiz bir şekilde gitme şansına sahiptir. Sadece nüfus cüzdanlarını göstererek Kıbrıs’a giriş yapabilirler. Ancak Girne’de henüz havaalanı bulunmamaktadır. Bu nedenle Girne’ye uçak ile seyahat etmek isteyen turistler, Girne’ye yakın olan illerden birinde konumlandırılan havaalanını kullanırlar. Bunun yanı sıra Girne’ye denizyolu ile ulaşımda mümkündür.

Girne'de keyifli bir tatil geçirebileceğiniz uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Girne Hotel sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Uçak ile Girne’ye Ulaşım

Kıbrıs’a gitmek isteyenlerin ilk tercihi öncelikli olarak havayoludur. Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya gibi çoğu büyük ilin havaalanlarından buraya ulaşım mevcuttur. Aşağı yukarı günde iki üç kez Kıbrıs’a uçuş sağlanabilmektedir.

Ancak Girne’de havaalanı bulunmadığı için Lefkoşa üzerinden aktarma yapılır. Lefkoşa’daki Ercan Havalimanı’nın bulunduğu noktadan hemen hemen her saat başı Girne’ye servis bulmak mümkündür. 

Girne'de birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Girne gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Taksi ile de Girne merkeze gidilebilir. Ayrıca bunlara ek olarak, havaalanı bölgesinde araba kiralamak için birkaç yer bulunmaktadır. Alternatif bilgi olarak Kıbrıs’ta genel olarak araçların direksiyonu sağda yer almaktadır. Türkiye’deki gibi olmayan trafik ağına uyum sağlamak zordur.

Ercan Havalimanı’ndan Girne’ye taksi ile ulaşım 120 TL’dir.

Ercan Havalimanı’ndan Girne’ye servis ücreti 10 TL’dir.

İstanbul’dan Ercan Havalimanı’na uçak bilet fiyatı 310 TL’den başlamaktadır.

Girne'ye gelmeden önce tatil planı yapmak, muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehberi için Girne gezi rehberi yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Feribot ile Girne’ye Ulaşım

Uçaktan korkan insanlar için genelde ideal bir seçenek haline gelen feribot seferleri, Akdeniz’in sahil bölgesinde yer alan şehirlerden kalkmaktadır. Araçlı ve araçsız olan feribotların saatleri değişiklik gösterir. Araçsız feribotlar ile 2–3 saate gidilirken, araçlı feribotların sefer saati 6-8 saat sürer.

Girne tatilinizde doğa ile iç içe huzurlu ve keyif dolu bir tatil yapmak isteyenler için Girne Bungalow listemizdeki seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Türkiye’den Girne’ye hareket eden feribot sefer yerleri;

  • Mersin - Girne Feribot Seferleri (Akgün Denizcilik firması ile yapılmaktadır. Ancak saatleri değişiklik gösterdiği için gitmeden önce resmi sitesinden saatlerine bakılmalıdır.)
  • Alanya - Girne Feribot Seferleri (Yılın bazı zamanlarında yapılmayabiliyor. Güncel olarak araştırılmalıdır.) 
  • Taşucu - Girne Feribot Seferleri (Mersin – Silifke ilçesinden kalkan feribotlar ile ulaşım sağlanmaktadır. Tüm yıl boyunca seferler yapılır, ancak kış aylarında biraz daha seyrek yapılmaktadır.)
  • Kıbrıs - Türkiye feribot seferlerinde nüfus cüzdanı veya pasaport ile seyahat edilir. Türk vatandaşlarının pasaportu olmasına gerek yoktur. 

Mersin - Girne Feribot Seferleri ücreti: Kişi başı 210 TL

Taşucu - Girne Feribot Seferleri ücreti: Kişi başı 155 TL

Girne'de yapabileceklerinizin sınırı olmayan büyük tesislerde konaklamak isteyenler için Girne tatil köyleri ketegorimizi incelemeyi unutmayın.