Girne Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs Orta Çağ'dan kalma kale kalıntılarına, kudretli klasik şehirlerin geniş arkeolojik alanlarına ve eski insanların çay evi verandalarına kadar birçok yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Hatta gün ışığından uzakta bulunan göz alıcı köylerinden güneş ile dolu yerlerine kadar olabildiğince çeşitlilik gösteren bir coğrafyaya sahiptir. 

Bu alanların büyük bir kısmının Girne kentinde bulunması tatil yapmak için gelen insanlarla dolup taşmasına sebep olmaktadır. Genel olarak Girne göz açıp kapayıncaya kadar dağlardan denize kadar uzanan geniş coğrafya içerisinde yapılması gereken birçok aktiviteye sahiptir.

Girne'de keyifli bir tatil için birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Girne otelleri listesine göz atabilirsiniz.


Mavi Köşk

Mavi Köşk Mavi Köşk

Girne-Güzelyurt dağ yolu üzerinde yer alan Çamlıbel beldesinde bulunan ve Girne merkeze araba ile 45 dakika mesafede yer alan Mavi Köş1957'de Kıbrıslı Rum bir girişimci ve Başpiskopos Makarios'un arkadaşı olan Byron Pavlides tarafından inşa edilmiştir.

O devrin koşullarına göre mükemmel denilebilecek bir mimariye sahiptir. İçeriden dışarıya bakıldığında her şey görünürken, dışarıdan içerisi hiçbir şekilde görünmez. Askeri bir personel bu köşkü gezerken ziyaretçilerine eşlik etmektedir. Köşkün içerisinde değerli resimler, aksesuarlar, perdeler, banyo ve tuvalet süslerine ek olarak bahçesinde Roma mimarisine sahip bir havuz, şarap sirkülasyonu sağlayan musluk, her odada klima ve gizli geçitler gibi ön plana çıkan figürler bulunur. Girne gezilecek yerler düşünüldüğünde mutlaka gelinmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de tarihi açıdan en değerli köşklerinden biridir.

Mavi Köşk giriş ücreti 12 TL’dir.


Girne Kalesi

Girne Kalesi Girne Kalesi

Şehir merkezinde bulunan Girne Kalesi’nin yüksek duvarları, limanı adeta kuşatır şekilde inşa edilmiştir. İlk zamanlarda Bizanslılar, sonra Franklar ve son olarak da Venedikliler tarafından kullanılmış olup, tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Kalenin etrafında görülebilecek mekânlar arasında Bizans Dönemi kilisesi, orta çağ hapishaneleri ve denize bakan kuleler yer alır. 

Girne Kalesi ayrıca, liman tarafında 4. yüzyıldan kalma bir ticaret gemisinin görkemli kalıntılarına da ev sahipliği yapar. Limana doğru yürüyüş yapıldığında güzel bir deniz manzarası belirmektedir. Muhteşem manzarası ve tarihiyle Girne'de gezilecek yerler arasında ilk sıralara koyulması gereken bölgelerden olan bu kale, güzel bir turistik tur için de idealdir.

Girne Kalesi giriş ücreti 12 TL'dir.

Dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Kıbrıs otelleri sayfamıza göz atmayı unutmayın.


Bellapais Manastırı

Tarihi Bellapais Manastırı Tarihi Bellapais Manastırı

Girne merkeze 13 km uzaklıkta ünlü yazar Lawrence Durrell tarafından "Acı Limonlar" olarak adlandırılan Bellapais Köyü yer almaktadır. Köy, Beşparmak Dağları'nın eteklerinde Akdeniz'e bakan bir manzaraya sahiptir. Yeşil ve mavinin birbiri ile buluştuğu bir noktadadır. 

Bu eşsiz manzaralı köyde Bellapais Manastırı (Abbaye de la Paix veya Barış Manastırı) bulunmaktadır. MS 12. yüzyılda Romalılar tarafında inşa edilmeye başlanan manastır, orta çağda yapılan restore çalışmaları ile gotik görünümünü elde etmiştir. Gotik sanatının en muhteşem şaheseri olarak nitelendirilen bu manastır Yakın Doğu'daki en güzel Gotik bina olarak kabul edilmektedir. Hem tarihi yapısı hem de muhteşem görseliyle, Kıbrıs'ta gezilecek yerler arasında olan Bellapais Manastırı, merkezi bir konumda olmasından ötürü de ziyaretçilerine ulaşım kolaylığı sağlamaktadır.

Manastıra girerken 15. yüzyılda yapılan freskler dikkat çeker. Gotik sanatının en belirgin özellikleri yemekhane kısmındadır. Manastırın tam ortasında bulunan avlunun doğusunda rahipler için dizayn edilen çalışma ve sohbet odaları bulunur. Çalışma odalarının tam ortasında Bizans Dönemi'nden kalma sütun vardır. Manastırın üst katında ise rahiplerin kullandığı yatak odaları bulunmaktadır. 

Bellapais Manastırı giriş ücreti 10 TL’dir


Beş Parmak Dağları

Beş Parmak Dağları Beş Parmak Dağları

Beş Parmak Dağları olarak bilinen Girne Dağları, Kuzey Kıbrıs kıyılarına 120 km boyunca paralel olarak uzanmaktadır. İsmi, Bizanslıların kahramanı olarak bilinen Dighenis'in, Küçük Asya'dan Kuzey Kıbrıs'a geçerek Araplardan kaçma çabaları sırasında nasıl zorlandığını anlatan renkli bir efsaneden gelir. Dighenis’in son durağı olan bu yer, Beş Parmak Dağları'dır. Dağların beş büyük zirvesi onun içinde bulunduğu durumdan kendi elleriyle nasıl kurtulduğunu simgelemektedir.

Kuzey Kıbrıs'ta kuş gözlemciliği söz konusu olduğunda, en başta dağ üzerinde yer alan Orman İstasyonları olmak üzere, Girne Dağları görülmesi gereken en önemli doğal güzellikler arasında yer almaktadır. Tatillerine daha çok doğal bir hava katmak isteyen turistler açısından en güzel mekânlar arasında bulunur.

Tüm güzellikleri bilinemeyen, gezdikçe araştırdıkça yeni özelliklerini öğreneceğiniz bazı şehirler vardır. İşte bu nedenle Girne gezi rehberi sayfamızı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.


Saint Hilarion Kalesi

Aziz Hilarion Kalesi Aziz Hilarion Kalesi

Girne’ye 10 km uzaklıkta bulunan Girne Dağları'na inşa edilmiştir. Girne-Lefkoşa karayolunun batısında yer alan Aziz Hilarion Kalesi, Bizanslılar ve Haçlılar tarafından inşa edilen üç kırmızı haçlı kaleden biridir. Arapların kutsal toprakları elde etmek amacıyla çıktığı fetihten dolayı muhtemel saldırılara karşı kendilerini korumaları için yapılmıştır. Ayrıca günümüze kadar en iyi korunmuş kaledir. Zirvenin dik yamaçlarındaki dar yollardan gidilerek ulaşılır ve deniz seviyesinden 700 m yüksekte bulunmaktadır. Arapların Kudüs'ü fethinden sonra aziz Hilarion'un kendisini buraya ibadet amacıyla kapatmasından dolayı kilise bu ismi almıştır.

Kalenin konumu seyir manzarası için oldukça elverişlidir. Kalenin Sivri Kemer Kulesi'nin penceresinden neredeyse tüm Girne ayaklarınız altındaymışçasına görünmektedir.

Aziz Hilarion Kalesi giriş ücreti 9 TL’dir.


Batık Gemi Müzesi

Batık Gemi Müzesi Batık Gemi Müzesi

Girne Kalesi’nin içerisinde yer alan Gemi Enkazı Müzesi (Antik Gemi Enkazı Müzesi olarak da bilinir), yaklaşık 2500 yıl önce Girne Limanı'ndan 1 km uzakta fırtınada batmış olan bir Yunan ticaret gemisinin kalıntılarını sergilemektedir. Bu gemi, Akdeniz'de gün yüzüne çıkarılan ikinci en eski gemi olarak kabul edilir.

Girne’deki gezilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda bulunmasının sebebi Girne tarihinin en eski kanıtı olmasıdır. Geminin enkazı arkeologlarca bir araya getirilmiş orijinal haline benzetilerek onarılmıştır.

Batık Gemi Müzesi giriş ücreti 12 TL’dir.


Buffavento Kalesi

Tarihi Buffavento Kalesi Tarihi Buffavento Kalesi

Şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta ve deniz seviyesinden 940 metre yüksekliktedir. Buffavento Kalesi diğer iki kaleye göre en yüksekte olduğu için doğal savunma sistemine sahiptir. Ancak diğer kalelere nazaran daha çok yıpranma söz konusudur. Yapımının kesin tarihi bilinmemektedir ancak arkeologlara göre Bizans Dönemi'nden kalma bir kaledir. Söylentilere göre kalenin 101 odası vardır ve eğer 101 odadan farklı bir oda keşfeden olursa bir defineye sahip olacaktır. 

En yüksek kale olmasının avantajı bu kaleye daha çok seyir manzarası katmıştır. Kaleye ulaşmak için neredeyse Girne Dağları baştan sona gezilir ve dar patikalardan ilerlenir. Kalenin bulunduğu konumdaki atmosfer insanı rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Kaleye giriş ücretsizdir.

Kıbrıs gezinizde keyifli bir tatil için mutlaka gidilmesi gereken yerleri sizin için Kıbrıs gezi rehberi sayfasında listeledik.


Çıkartma Plajı

Çıkartma Plajı Çıkartma Plajı

Girne’nin 8 kilometre batısında yer alan plaj, ismini 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekâtı’ndaki ilk askeri çıkarma noktası olmasından dolayı kazanmıştır. Türk askerinin Kıbrıs’ı düşman işgalinden kurtarma aşamasının ilk adımı olarak nitelendirilir. 

Günümüzde ise Girne'de bulunan en popüler plajlar arasında yer almaktadır. Tekne turlarının da çokça yapıldığı bölgede yoğunluğun arttığı dönemler genellikle Mayıs sonrasında gerçekleşmektedir. Kıbrıs bölgesinde özellikle yüzmeyi ve güneşin tadını çıkarmayı planlayanların gezilecek yerler listesine mutlaka eklemesi gereken bir plajdır.

Girişler ise ücretsizdir.


 Antiphonitis Kilisesi

Tarihi Antiphonitis Kilisesi Tarihi Antiphonitis Kilisesi

Girne’nin doğusundaki Esentepe Kasabasının yaklaşık 6.5 kilometre yakınlarında bir vadinin içerisinde bulunmaktadır. Pentadaktylos Dağları'nın eteklerinde yemyeşil bir arazi içerisine gizlenmiş bir kilisedir. Duvarında iki farklı döneme ait resimler vardır. Birincisi 12. yüzyılda yapılmış klasik Bizans Dönemi'ne ait resimlerdir. Diğeri ise Batı kültürünün etkilerini ortaya koyarak 14. ve 15. yüzyıllar arasında tamamlanan resimlerdir. İki resimde de Ana Tanrıça Dormition'ın ikili tasviri bulunur. Batı kültürünün etkisi altında yapılan resimlerde daha çok Rönesans tarzı perspektif kullanımı ortaya çıkmaktadır.

Kilisenin etrafındaki yeşillik alanın içerisinde bulunan yabani çiçekler Antiphonitis Kilisesi'ne farklı bir atmosfer katar. Gelen ziyaretçiler burada, en eski kilisenin manzarası altında, eşsiz resimler çekmektedir.

Antiphonitis Kilisesi giriş ücreti 7 TL'dir.

Daha büyük oteller yerine, kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz oteller Girne butik otelleri sayfamızda yer almaktadır.


Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği

Karaoğlanoğlu Şehitliği Karaoğlanoğlu Şehitliği

Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği Girne merkeze 7 kilometre uzaklıkta yer alır. İsmini 1974 yılında şehit düşen Albay İbrahim Karaoğlanoğlu'ndan alan şehitlik, Kıbrıs Barış Harekâtı’na adanmıştır. Şehitliğin içerisinde 5 Astsubay, 8 Subay, 58 Erbaş bulunmaktadır. Simgesel olarak şehitliğin yanına yerleştirilen iki adet sütundan sağdaki Türkiye Cumhuriyeti’ni yani Ana Vatanı, soldaki ise Kuzey Kıbrıs’ı yani Yavru Vatanı göstermektedir. Ortasındaki geçit ise ana vatana açılan kapıyı simgeler.

Girişler ücretsizdir.


Girne Limanı (Eski Liman)

Girne Eski Liman Girne Eski Liman

Kuzey Kıbrıs'ın zengin tarihinin en çok yaşandığı bölge olan Girne kentinde yer alan Girne Limanı ayrıca Eski Liman olarak da bilinir. Birçok turistin bakış açısına göre, sakin ambiyansın ve huzur verici atmosferin bir arada bulunduğu büyüleyici bir mekân olarak nitelendirilmektedir. Aynı zamanda diğer tarihi yerlere uzaklığı da bu limanı ideal bir konum haline getirir.

Yıl boyunca yatlar ve tekneler ile dolu olan liman, Girne Kalesi'nin manzarasına sahiptir. Limanın en etkileyici özelliklerinden birisi Akdeniz ile bağlantı noktası olmasıdır. Girne Dağları da limandan net bir şekilde gözlemlenebilir. Hem gece hem de gündüz bir başka güzel olan bu liman, araç ile de çok rahat bir şekilde gelinebilecek bir noktadadır. Otellerin de bulunduğu bir bölgede olan bu eski liman, hemen herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde olup içerisinde balık tutma şansınız da mevcuttur. Liman boyunca sıralanan mağazalardan alışveriş yapılabilir, bistrolarda içki içilebilir ve restoranlardan Kıbrıs'a özgü yemekler yenilebilir. Yapılan aktivitelerden en çok tercih edileni ise soğuk içecekleri alıp sahil kenarında zaman geçirmektir.

Yıllar öncesinde depo olarak kullanılan liman, günümüzde bu özelliğini restoranlara ve lokantalara bırakmıştır. Kısacası Girne Limanı'na gelindiğinde gezilebilecek çok sayıda dükkân, kafe, bistro ve pazar vardır.


Deniz Kaplumbağalarının Doğal Yuvaları

Kaplumbağa Yuvaları Kaplumbağa Yuvaları

Girne sahilleri yaz aylarında birçok ziyaretçinin yanı sıra deniz kaplumbağalarına da ev sahipliği yapar. Ağustos ve Temmuz ayları deniz kaplumbağalarının yumurtlama dönemidir. Bu dönemde deniz kaplumbağaları sahil kesimine çıkarlar. 

Girne belediyesinin bu alanları koruma altına alması, endemik türlerin daha fazla çeşitlilik göstermesine sebep olmuştur. Doğayı tahrip etmeden yalnızca fotoğraf çekimi ve belirli bir sınır çizgisi arkasından izleme imkânı sunulmaktadır.


Green Heights Park

Green Heights Park Green Heights Park

Green Heights Park, Girne şehrinin nehir vadisine, Lethbridge Üniversitesi'ne ve Westside'ın manzarasına sahiptir. Büyük bir apartman kompleksinin arkasında bulunan park, insan eliyle yapılan doğal güzellikler arasında değerlendirilmektedir. Küçük çocuklar için kaydırak, tırmanma aparatı ve ebeveynler için de oturma alanı bulunduran tesis, ayrıca bünyesinde küçük ve aydınlatmalı bir oyun alanına sahiptir.

Girne tatilinizde doğa ile, hayvanlar ile iç içe sakin, huzurlu bir ortamda konaklamak isteyenler için Girne Bungalow sayfamızda yer alan seçenekleri değerlendirebilirsiniz.


Girne Günübirlik Gezilecek Yerler

Girne, yavru vatan olarak tabir ettiğimiz Kıbrıs’ın en turistik noktalarından biridir. Denizi, konaklama seçenekleri, eğlence seçenekleri, tarihi ve doğası ile dikkat çekmekte olan bu ilçe aynı zamanda günübirlik geziler için de zengin olanaklar sunmaktadır.

Gazimağusa

Gazimağusa Gazimağusa

Girne ilçe merkezine yaklaşık olarak 76 km mesafede bulunan Gazimağusa, Kıbrıs’ta yalnızca deniz, kum, güneş ve casino olmadığını en iyi şekilde gösteren noktalardan biridir. Lala Mustafa Paşa Camii, Salamis Antik Kenti gibi pek çok tarihi yapı ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Bölgede denize girmek isteyen ziyaretçiler için plaj alternatifleri de yer almaktadır.


Güzelyurt

Güzelyurt Güzelyurt

Girne ilçe merkezine yaklaşık olarak 53 km'lik bir mesafede bulunan Güzelyurt, Lefke ile Lefkoşa arasında yer almaktadır. Tarihsel zenginliği, doğal güzellikleri, meyve sebze bahçeleri ile Güzelyurt hem doğa gezilerine hem de kültür gezilerine olanak sunmaktadır.


Ayia Napa

Ayia Napa Genel Görünüm Ayia Napa Genel Görünüm

Girne ilçe merkezine yaklaşık olarak 106 km'lik bir mesafede bulunan Ayia Napa, şehrin en gözde tatil ve eğlence merkezleri arasında yer almaktadır. Küçük bir yerleşim yeri olmasına rağmen hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilmekte olan bu bölgenin en meşhur noktası Nissi Plajı’dır. Plaj olanaklarının yanı sıra bölge tarihi geziler için de uygun alternatiflere sahiptir.


Karpaz

Karpaz Altınkum Plajı Karpaz Altınkum Plajı

Kıbrıs seyahatlerinin en güzel noktalarından biri, adanın pek çok noktasına araçla birkaç saatte ulaşılabiliyor olmasıdır. Adanın günübirlik geziler için uygun noktalarından biri de Karpaz’dır. Girne ilçe merkezine yaklaşık olarak 95 km'lik bir mesafede bulunan Karpaz, tarihi zenginliğinin yanı sıra millerce uzunluktaki, doğal plajlara sahiptir.


Barbarlık Müzesi

Barbarlık Müzesi Barbarlık Müzesi

Girne ilçe merkezine yaklaşık olarak 22 km mesafede bulunan Barbarlık Müzesi, Binbaşı Nihat İlhan’ın evine yapılan saldırının izlerini yansıtmaktadır. Saldırıda Nihat İlhan’ın karısı ve çocukları öldürülmüştür. O geceden sonra hiçbir şeye dokunulmadan ev müzeye çevrilmiştir. Duvardaki fotoğraflar, küvetteki kan lekeleri ve kurşun izleri müze kan dondurmaktadır.


Girne Kapısı

Tarihi Girne Kapısı Tarihi Girne Kapısı

Adının aksine Lefkoşa’da yer alan Girne Kapısı, Girne ilçe merkezine yaklaşık olarak 25 km mesafede yer almaktadır. Şehri sarmayan duvarların giriş kapılarından biri olan Girne Kapısı, 1567 yılında inşa edilmiştir.  


Yeşilırmak ve Plajı

Yeşilırmak ve Plajı Yeşilırmak ve Plajı

Girne ilçe merkezine yaklaşık olarak 83 km mesafede yer alan Yeşilırmak hem plajı hem de doğal güzellikleri ile günübirlik geziler için ideal noktalar arasında yer almaktadır. Kıbrıs’ın en büyük asması olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na geçen asma buradadır. 

Şirin bir koyda yer alan Yeşilırmak Plajı ise günübirlik gezinizde size denize girme imkanı tanımaktadır. 


İkon Müzesi (Arkhangelos Mikhael Kilisesi)

İkon Müzesi İkon Müzesi

1860 senesinde inşası yapılan Girne İkon Müzesi, asıl adıyla Arkhangelos Mikhael Kilisesi olup 1885 senesiyle birlikte mimarisine eklenen çan kulesiyle birlikte tüm şehirden görülecek bir yapıya bürünmüştür.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulması sonrası 11 Haziran 1990 tarihinde Müze haline getirilmiştir. Toplamda üç katı bulunan müzede 17. ve 19. yüzyıllara ait ikonlar sergilenmektedir. Bu değişim için müzeye yaklaşık olarak 10 milyon TL'lik masraf yapılmıştır. Bölgeyi ziyaret etmeyi düşünenler için gezilecek yerler arasında bulunan bu müze, haftanın her günü açık olmasıyla birlikte girişlerde de cüzi miktarda bir ücret alınmaktadır.