Sarımsaklı'da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahip noktalarından birisi olan Sarımsaklı, Ege Bölgesi'nde yer almaktadır. Balıkesir kentinin Ayvalık ilçesinde bulunan Küçükköy sınırlarındaki bir tatil beldesidir. Ayvalık'ta bulunan Sarımsaklı, bünyesinde barındırdığı geleneksel evleri, altın kumlu ve mavi bayraklı plajları ve konaklama tesislerine ek olarak gezilecek yerler bakımından birçok seçeneğe sahiptir.

Daha çok deniz turizmi açısından ön plana gelen tatil beldesi Sarımsaklı, tıpkı Ege Bölgesi'ndeki diğer destinasyonlar gibi tatil boyunca gezilecek yerler ve denize girilebilecek plajlar bakımından oldukça zengin seçenekler sunarken; doğal güzellikler bakımından sınırlı alternatiflere sahiptir. Burada, farklı hikayeleri bulunan noktalar ve benzersiz manzara seyri sunan farklı noktalar da mevcuttur.

Sarımsaklı'da birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Sarımsaklı otelleri listesine göz atabilirsiniz.


Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası Şeytan Sofrası

Ayvalık ve Sarımsaklı arasında yer alan Şeytan Sofrası, kayalık alanlardan oluşan bir tepedir. Ayvalık'a 10 km uzaklıkta bulunan nokta, aynı zamanda seyir tepesi şeklinde kullanılmaktadır. En tepe noktasında sofraya benzer bir figürde oluşmuş kayalıklardan ötürü buraya sofra denmiş ve şeytana ait olduğu iddia edilen biraz büyük bir ayak izi bulunması, buraya Şeytan Sofrası denmesine neden olmuştur. Ayak izi, günümüzde etrafı büyük demirler ile koruma altına alınmıştır.

Manzara seyri söz konusu olduğunda ilk sıralara çıkan Şeytan Sofrası, eski lav akıntılarının meydana gelmesi ile oluşmuş doğal bir yapıdır. Özellikle gün batımı zamanında tercih edilen nokta, Sarımsaklı içerisinde yer alan en güzel Ege manzaralarından birisine sahiptir. Buradan Ayvalık ve Sarımsaklı manzarasını benzersiz bir şekilde, keyifle seyredebilirsiniz. Ayvalık'ta yapacağınız tatil kapsamında Sarımsaklı gezilecek yerler listenize dahil etmeniz gereken Şeytan Sofrası'nı ve ayak izi figürünü haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Şeytan Sofrası’nı ziyaret etmek ücretsizdir.


Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı, Ayvalık ilçesinde, Küçükköy beldesine bağlı tatil merkezi Sarımsaklı sınırları içerisinde en çok tercih edilen plajlardan birisidir. Yaklaşık 7 kilometrelik uzunluğu bulunan plajın, 100 metre genişliğinde denize girilebilecek kumsal alanı vardır.

Gayet temiz, halka açık olan ve ücretsiz şekilde hizmet veren Ayvalık Sarımsaklı Plajı’nın deniz ve sahili oldukça temiz olmasının yanı sıra suyu biraz soğuk olmaktadır. Denizinin sığ olması ile birlikte iyi derecede yüzme bilmeyenler için uygun olan plaj, aynı zamanda çocuklu aileler tarafından da denize girmek amacıyla tercih edilmektedir.

Burada, bir yandan deniz keyfi yaparken , bir yandan incecik kumlarda güneşin tadını çıkarabilir ve sahil şeridi boyunca bölgede yer alan denize sıfır kafelerden favori içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz. Plaj alanına ek olarak Ayvalık Sarımsaklı Plajı sahil şeridinde resmi kamp alanları ve farklı konaklama tesisleri de mevcuttur.

Sarımsaklı Plajı’na giriş ücretsizdir.

Balıkesir'de gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Balıkesir otelleri sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Badavut Plajı

Badavut Plajı Badavut Plajı

Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesine bağlı Sarımsaklı'da yer alan bir diğer önemli plaj olan Badavut Plajı, beldenin diğer önemli gezilecek noktaları arasında değerlendirilen Şeytan Sofrası, Cennet Tepesi ve Cunda Adası gibi noktalara yakınlığı ile de ön plana çıkmaktadır.

Hem su sporları hem de denize girmek için ideal nokta olan plaj, soğuk suyu, altın renkli, temiz ve incecik kumlu bir sahil yapısına sahip olduğu için denizi de yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Ayvalık'a 10 km uzaklıkta bulunan plaj, bölge halkı tarafından da denize girmek için yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Deniz keyfi yapabileceğiniz plaj çevresinden hareket eden tekne turları ile Ayvalık Cunda Adası (Alibey Adası) gezilerine katılabilir, açık deniz turlarıyla tatil keyfinizi renklendirebilirsiniz. Ayvalık'ın önemli yerlerinden olan Alibey Adası ismiyle da bilinen Ayvalık Cunda Adası, otantik dokusu ve etkileyici atmosferiyle, gezilecek yerler arasındadır.

Doğal güzellik söz konusu olduğunda ise güzel, tertemiz ve durgun denizi ile görenleri kendine hayran bırakan plajın sınırları içerisindeki Şahinkaya, ilginç yapıları ile ön plana çıkmaktadır. Gezilecek yerler arasında bulunan plajın çevresinde yer alan çeşitli işletmeler ile misafirler kişisel ihtiyaçlarını temin edebilmektedir.

Badavut Plajı’na giriş ücretsizdir.


Tımarhane Adası

Tımarhane Adası Tımarhane Adası

Taşlı Manastır ismiyle de bilinen Tımarhane Adası, Ayvalık ilçesine bağlı Sarımsaklı ilçesindedir. 19. yüzyılın başlarında psikoterapi merkezi amacıyla kullanılan ve farklı çiftlik evlerinin bulunduğu bir noktadır. Ayvalık'ın öne çıkan yerleri arasındaki Şeytan Sofrası’nın hemen yanı başında bulunmasından kaynaklı sürekli ziyaret gören güzel noktalardan birisi olma özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. 

Kendine has gotik bir yer olan Tımarhane Adası’ndaki girintili ve çıkıntılı kayaların arasında esen rüzgarın uğultulu sesi ise farklı bir tatil deneyimi sunmaktadır. Bir zamanlar alkolikler ve ruhsal bozuklukları olan insanlar, bu uğultulu sesler sayesinde tedavi edilmeye çalışılmıştır. 

Tımarhane Adası’na giriş ücretsizdir.

Sarımsaklı'da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Sarımsaklı gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Çamlık Koyu

Çamlık Koyu Çamlık Koyu

Ayvalık ile Sarımsaklı arasındaki bir diğer doğal güzellik olan Çamlık Koyu, doğaseverlerin sıklıkla uğradığı bir duraktır. Yeşil ile mavinin birleştiği ender noktalardan birisi olan Ayvalık Çamlık Koyu, gözden uzakta sakinlik isteyenler için en çok tercih edilen noktalardan birisidir.

Özellikle kamp yapmak ve denize girmek isteyenler tarafından sıklıkla kullanılan Ayvalık Çamlık Koyu içerisinde yürüyüş, trekking ve farklı doğa sporları da yapılmaktadır. Gezilecek yerler arasında bulunan bölgede, herhangi bir işletmenin bulunmaması ise bakir doğasını günümüze kadar güzel bir şekilde korumasına yardımcı olmuştur. Ayvalık'ta yapacağınız geziler esnasında mutlaka uğramanız gereken Çamlık Koyu, etkileyici güzelliği ile haftanın her günüz ziyaret edilebilmektedir.

Güzel bir gün geçirebileceğiniz, Ayvalık'ın önemli yerlerinden olan Çamlık Koyu’na giriş ücretsizdir.


Sarımsaklı Deliklitaş

Sarımsaklı Deliklitaş Sarımsaklı Deliklitaş

Türkiye’nin en ilginç doğal güzellikleri arasında değerlendirilen Deliklitaş, Ayvalık ilçesine bağlı Sarımsaklı’nın Çamlık Koyu içerisinde bulunmaktadır. Katran rengine sahip kayanın ortasındaki büyük bir delikten ötürü, Deliklitaş ismi verilmiştir.

Denizi son derece sığ olmasından kaynaklı olarak tekne ve botlar ile ulaşmak biraz zahmetli olurken, yakın bir mesafeye demir alıp yüzmek daha çok tercih edilmektedir. Denizinin durgunluğu yüzmek için elverişli olmakla birlikte demir aldığınız yere göre yürümek de mümkündür. Bölgede, kamp severler tarafından kullanılan birçok uygun alan bulunmaktadır.

Deliklitaş’a giriş ücretsizdir.

Balıkesir'deki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Balıkesir gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Sarımsaklı Günübirlik Gezilecek Yerler

Ayvalık ilçesine bağlı Sarımsaklı, gezilecek yerler kapsamında tarihi ve turistik destinasyonları ile dikkatleri üzerine çeken bir yer olarak öne çıkmaktadır. Gezilecek yerler, Ayvalık ve Sarımsaklı ile sınırlı değildir. Sarımsaklı gezinizi tamamladıktan sonra çevre bölgeleri ziyaret edebileceğiniz güzel bir konuma sahiptir. Sarımsaklı çevresinde gezilebilecek yerler, Ayvalık ilçesine de oldukça yakın konumdadır.


Cunda Adası

Cunda Adası Cunda Adası

Sarımsaklı'ya yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Cunda Adası, Alibey Adası olarak bilinen bir tatil beldesidir. Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Adası, aynı zamanda Ege'nin en büyük 4. adasıdır. Cunda, otantik sokakları, kiliseleri, manastırları ve dar sokakları ile keyifli bir tatil deneyimi sunmaktadır. Cunda Adası'nda bulunan doğal güzellikleri tatil boyunca keşfedebilir, denize girebilir ve tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Küçük bir ada olmasının yanı sıra tarihi Ayvalık evleri manzaraları ile güzel bir gün geçirebileceğiniz Cunda (Alibey Adası), Ayvalık'ta bulunan önemli bir destinasyondur.


Tuz Gölü

Tuz Gölü Tuz Gölü

Ayvalık sınırları içerisinde yer alan bir diğer turistik nokta olan Tuz Gölü, Sarımsaklı merkeze 6 kilometre uzaklıktadır. Flamingoların gözlem alanı olarak doğaseverleri ağırlayan bir konumdur. Oldukça geniş alana yayılan gölün etrafı güzel ormanla kaplıdır. Yürüyüş yapmak ve kuş gözlemciliği için ideal bir yer olarak ön plana çıkar.

Sarımsaklı'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Sarımsaklı pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Taksiyarhis Anıt Müzesi

Taksiyarhis Anıt Müzesi Taksiyarhis Anıt Müzesi

Ayvalık ilçesinde kurulmuş ilk kilise olan Taksiyarhis Anıt Müzesi, Sarımsaklı beldesine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan bir tarihi yapıdır. Taksiyarhis Kilisesi, 16. yüzyılın sonlarında inşa edilmeye başlamış olup, 17. yüzyılın başlarında inşası bitmiştir. Kilise, zaman içerisinde çeşitli bloklar eklenerek büyütülmüş ve günümüzdeki haline 1844 yılında ulaşmıştır.

Sarımsaklı'da kendinizi evinizdeki rahatlıkta hissedebileceğiniz apart oteller için Sarımsaklı apart oteller listemize uğramayı unutmayın.


Saatli Camii (Agios Yannis Kilisesi)

Saatli Camii Saatli Camii

Ayvalık ilçe merkezinde yer alan Tarihi Saatli Cami, Sarımsaklı merkeze 8 kilometre uzaklıktadır. 1870 yılında bir kilise olarak, Agios Yannis Kilisesi adıyla halka açılmıştır. 1928 yılında camii olarak kullanılmaya başlanan yapının çan yerine saat yapılması sonucu, Tarihi Saatli Cami unvanını almıştır. Saat, günümüzde hala çalışır durumdadır. Günümüzde faal bir cami olarak hizmete devam etmektedir.