Lefkoşa'da Yapılacaklar

Lefkoşa her yıl, dünyanın dört bir yanından iki milyondan fazla ziyaretçiye benzersiz kültürü, misafirperverliği ve ilham verici manzaralarıyla sıcak bir karşılama yapmaktadır. Göz alıcı güzelliğe sahip şehir, tüm güzellikleri ile sizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Lefkoşa'da ailenizle keyifli zamanlar geçirmenize imkan sağlayan Lefkoşa otelleri listemizdeki konaklama seçenekleri değerlendirebilirsiniz.


Sanat ve Eğlence: Kıbrıs Tiyatro Festivali

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Lefkoşa Belediye Tiyatrosu

Lefkoşa'da yapılan bu etkinlik Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'nda düzenlenir. Genellikle Eylül ayının ortalarında başlayıp ortalama 10 gün boyunca devam eder. Tiyatro severleri mutlu eden bu festival kapsamında her gün boyunca birer tane farklı oyun sergilenir. Birçok ünlü tiyatro oyuncusu bu oyunlarda rol almaktadır. 

Eğer Eylül ayında Kıbrıs'a yolunuz düşerse Kıbrıs Tiyatro Festivali'nde birkaç oyun izlemeden dönmeyin.

Kıbrıs'taki konaklamalarınızda tercih edebileceğiniz tüm otelleri Kıbrıs otel fiyatları sayfamızda listeledik.


Geçmişin Kalıntılarına Yapılan Geziler: Lefkoşa'nın Tarihi Yerleri

Lefkoşa Büyük Han Lefkoşa Büyük Han

Kıbrıs, uzun bir tarihe ve 10,000 yılı kapsayan zengin bir kültüre sahip küçük bir adadır ve bu durum onu, Akdeniz'in en eski uygarlıklarından biri haline getirmiştir. Bütün bunlar büyüleyici manzaralar, müzeler, anıtlar ve galeriler gibi tarihi güzellikleri ile kanıtlanmıştır. Avrupa, Asya ve Afrika'nın kesişme noktasında yer alır. Adanın eşsiz coğrafi konumu, Antik Çağlar'dan beri önemli bir rol oynamasına sebep olmuştur. 

Lefkoşa'yı ziyaret ettiğinizde, adanın tarihi hakkında daha fazla şey öğrenmek ya da büyüleyici geçmişine kendinizi kaptırmak elinizde olmadan gerçekleşecektir. Lefkoşa'nın tarihini ve kültürünü keşfetmek için çok çaba sarf etmeniz gerekmeyecek çünkü kendisini çok güzel gösterecektir.

Birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Lefkoşa'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Moda Günleri: Lefkoşa'da Alışveriş

Lefkoşa Lefkoşa'da Alışveriş

Lefkoşa moda konusunda çığır açma yolunda ilerliyor. Adanın, hatta dünyanın en iyi tasarımcılarının markaları ve diğer birçok farklı markanın mağazaları mevcuttur. Burada bulamayacağınız marka yoktur. Ayrıca bu markalar sadece giyim ile sınırlı değildir, mobilya, Lefkoşa'nın geleneksel el nakış ürünleri, gümüş takılar, mücevherler, hediyelik eşyalar, organik ürün satan dükkanlar ve geleneksel yiyecekler ile sınırsız alışveriş yelpazesine sahiptir.

Lefkoşa'nın bütün alışveriş mağazalarının altını üstüne getirmeden dönmeyin.

Muhteşem manzaraları ile sizi farklı diyarlara götürecek gezi rehber için Lefkoşa gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Yerel Lezzetlerden: Lefkoşa Şarabı

Meşhur Kıbrıs Şarapları Meşhur Kıbrıs Şarapları

Yapılan araştırmalara göre Lefkoşa, hatta Kıbrıs Adası, dünyanın en eski şarap üreten bölgelerinden birisidir. Ayrıca araştırmalarda Kıbrıs Adası'nda şarap üretiminin MÖ 2000'li yıllara dayandığı ortaya çıkarılmıştır. 

 Lefkoşa'nın en ünlü şarabı, tatlı bir şarap çeşidi olan Komandarya'dır. Bu bölgede asırlar boyunca üretilmiştir ve hala aynı yöntemler ile üretilmeye devam etmektedir. 

Lefkoşa'ya yolunuz düştüğünde yöresel tatlı şarabın tadına bakmadan kesinlikle dönmeyin. 

Lefkoşa'da konforlu ve güvenli bir tatil geçirebileceğiniz tüm otellerin listesi Lefkoşa aile otelleri kategorisinde bulunmaktadır


Yerli Halktan Dinleyin: Alevkaya Efsanesi

Bir zamanlar Tanrı'dan sürekli olarak şikayetçi olan ve Tanrı'ya devamlı olarak küfreden bir çiftçi yaşarmış. Bir sonraki yıl hasatları kötü olduğu için yine Tanrı'ya küfretmeye başlamış. O zamanlarda hayvanlarını otlatmak için Beşparmak Dağları'na giden çiftçiler gittikleri yerde piknik yaparken küfürbaz çiftçiyi duymuş ve ona Alevkayası'na gidip orada Tanrı'ya direk içindekileri söylemesini tavsiye etmişler.

Bu çiftçi hayatında yaşadığı her olumsuz durumda çiftçiyi suçlu bulurmuş. Bu yüzden belki istedikleri gerçekleşir dileğiyle Alevkayası'na tırmanmış. Kendini bilmez çiftçi ellerini kaldırarak Tanrı'ya bağırarak küfretmeye başlamış. Bunun üzerine gökten düşen bir yıldırım ile orada taşa dönüşmüş. 

Eğer fırsatınız olursa mutlaka yerli halktan bu hikâyenin ayrıntılı versiyonun dinleyin ve alev renginde görünen Alevkayası'nı mutlaka ziyaret edin. 

Lefkoşa'da lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Lefkoşa 5 yıldızlı oteller listemize uğramayı unutmayın.