Gazimağusa Nerededir ve Nasıl Gidilir

Tarihi güzellikleri ile Kuzey Kıbrıs’da ön plana çıkan Gazimağusa kenti, yıl boyunca birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Akdeniz iklimin ve köklü geçmişinin sayesinde yıllar boyunca ilgi merkezi haline gelen liman kenti, ulaşım konusunda ziyaretçilerine iki seçenek sunar. Ada konumunda olduğu için sadece deniz ve hava yolu ile ulaşım sağlanır.

Gazimağusa'da uygun fiyatları ile bütçe dostu konaklama hizmetleri veren hotelleri Gazimağusa hotel sayfamızda listeledik.

Türkiye’den Gazimağusa kentine gitmek isteyenler için herhangi bir vize ya da pasaport zorunluluğu yoktur. Yalnızca T.C. kimlik kartları gösterilerek şehre giriş yapılabilir. Girne şehrinde olduğu gibi Gazimağusa şehrinde de doğrudan hava yolu ile ulaşım sağlanmamaktadır. Bunun yerine Gazimağusa’ya yakın olan şehir merkezlerindeki hava limanlarına gidilerek aktarmalı olarak otobüs ya da özel araç ile yolculuğa devam edilir.

Gazimağusa'da bünyesinde barındırdığı eşsiz güzelliklere şahit olmak için Gazimağusa'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Havayolu ile Gazimağusa’ya Ulaşım

Gazimağusa’ya hızlı bir ulaşım için en çok tercih edilen yöntem hava yolu ile ulaşımdır. Türkiye’deki birçok büyük şehirden kalkan uçak seferleri ile Kıbrıs’a gitmek mümkündür. Bu büyük şehirlerden yaklaşık olarak günde en az 1, en fazla 5 uçak seferi düzenlenmektedir.

Gazimağusa şehrinde havalimanı bulunmadığı için genellikle buraya yakın olan Uluslararası Ercan Havalimanı üzerinden ulaşım sağlanır. Havalimanında bulunan servisler ile hemen her saat başı Gazimağusa’ya gitmek .

Gazimağusa'ya gelmeden önce mutlaka gidilmesi gereken yerleri sizin için Gazimağusa gezi rehberi sayfasında listeledik.

Havalimanındaki saatlik otobüs seferlerine ek olarak taksiler aracılığıyla da ulaşım sağlanabilir. Burada bulunan taksiler ile hızlı bir şekilde şehre ulaşmak mümkündür. Ekstra olarak havalimanı içerisinde bulunan araba kiralama noktalarından kiralık araçlar ile de Gazimağusa’ya ulaşım sağlanır.

Ercan Havalimanı’ndan Gazimağusa’ya servis ile ulaşım 22.50 TL’dir.

Ercan Havalimanı’ndan Gazimağusa’ya taksi ile ulaşım 150 TL’den başlamaktadır.

Ankara’dan Ercan Havalimanı’na uçak bileti 350 TL’den başlamaktadır.

İstanbul’dan Ercan Havalimanı’na uçak bileti 400 TL’den başlamaktadır.

İzmir’den Ercan Havalimanı’na uçak bileti 460 TL’den başlamaktadır.

Gazimağusa'da yapabileceklerinizin sınırı olmayan tatil köyleri için Gazimağusa tatil köyleri kategorisini incelemeyi unutmayın.


Deniz yolu ile Gazimağusa’ya Ulaşım

Hava yolunu tercih etmeyenler için ikinci seçenek olarak ön plana gelen deniz yolu ile ulaşım, Türkiye’nin güney kısmında düzenlenen feribot seferleri ile sağlanmaktadır. Yaz aylarında düzenlenen feribot seferleri, kış aylarına göre daha fazla yapılır. Bunun sebebi ise kış aylarında Akdeniz’in fırtınalı bir havaya sahip olmasıdır.

Gazimağusa’ya deniz yolu ile ulaşım, Mersin’den kalkan gemi ve feribot seferleri aracılığıyla olur. Araçlı ve araçsız seçenekleri bulunan feribotlar 2-6 saat arasında Gazimağusa’ya ulaşır.

Mersin-Gazimağusa Feribot Seferleri ücreti: 

Sivil Yolcu: 75 TL + tax (+30)

Öğrenci: 45 TL + tax (+30)

3 – 7 yaş: 50 TL (tax dahil)

0 – 2 yaş: ücretsiz

Oto (şöför dahil): 270 TL + tax (+40)

Dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Gazimağusa tatil otelleri sayfamıza göz atmayı unutmayın.