Avşa Adası'nda Gezilecek Yerler

Bir zamanlar Türkeli ismi ile bilinen Avşa Adası, Marmara Denizi üzerinde Balıkesir iline bağlı bir ada olarak varlığını sürdürmektedir. Marmara Adası ile benzer özelliklere sahip olan ada, hem Erdek’e hem de İstanbul’a yakın konumundan ötürü yoğun ziyaretçi çekmektedir.

Avşa Adası, gezilecek yerler kapsamında doğal güzellikleri ile ön planda olan bir ada özelliği taşımaktadır. Özellikle koylar açısından en zengin noktalar arasındadır. Avşa Adası, konaklama seçenekleri, gezilecek yerleri ile birlikte huzurlu, güzel bir tatil yapmanıza olanak tanımaktadır. Bölgedeki önemli destinasyonları gezerek, Avşa Adası hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz. Tatil esnasında görülmesi gereken bu yerler, Avşa Adası merkezine oldukça yakın konumlarda yer almaktadır.

Aileniz ile birlikte keyifli bir tatil geçirebileceğiniz Avşa Adası'nda yer alan tüm otellerin listesine ulaşmak için Avşa Adası otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.


Çınar Koyu

Çınar Koyu Çınar Koyu

Çınar Koyu, Avşa Adası merkezinin güneybatı sahil kesiminde yer alıyor. Asırlık çınar ağaçları ile çevrili bölge, Marmara Denizi'nin maviliği ile yeşilin eşsiz uyumunu gözler önüne sermektedir. Avşa üzerinde yer alan en büyük koy olarak kabul edilmektedir. 

Avşa Çınar Koyu üzerinde vakit geçirebileceğiniz Ayanya Beach, Mert Restoran, Deniz Yıldızı ve Tarihi Çınar Restoran gibi birçok işletme hizmet sunmaktadır. Bu işletmelerin sunduğu şezlong ve şemsiye hizmetlerinden yararlanarak denize girmek için belirli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Fakat halk plajı bölümünü kullanmak için belirli ücret ödenmesine gerek yoktur. 


Kadınlar Plajı

Kadınlar Plajı Kadınlar Plajı

Avşa Adası'nın merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunan Kadınlar Plajı, yalnızca bayanların giriş yapabildiği bir plaj olarak kullanılmaktadır.

Halk plajı olarak tercih edilebilen Kadınlar Plajı, bölgedeki tek tematik plajlar arasında yer almaktadır.

Çevresinde bulunan işletmelerden duş, tuvalet ve giyinme kabini gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz gibi aynı zamanda büfelerden de yiyecek içecek gibi ürünleri satın alabilir, keyifli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kadınlar Plajı'nı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Balıkesir'de gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Balıkesir otelleri sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Mavi Koy

Mavi Koy Mavi Koy

Adanın en güzel koyları arasında bulunan Mavi Koy, Avşa Adası'na 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Tertemiz havası, etkileyici manzarası ve masmavi deniziyle birlikte tercih edebileceğiniz Mavi Koy, aynı zamanda bölgede, gün batımının keyifle izlenebildiği bir noktada bulunmaktadır.

Çevresinde birçok işletmenin de bulunduğu Mavi Koy'da öğle ve akşam yemeklerinizi yiyebilir; aileniz ile birlikte uzun doğa yürüyüşleri yapabilir, oldukça keyifli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Yaz aylarında kalabalık olabilen Mavi Koy'a gitmek isterseniz, iskele bölgesinden hareket eden deniz otobüsü ile ziyaret edebilirsiniz.


Barlar Sokağı

Barlar Sokağı Barlar Sokağı

Avşa Adası, eğlence mekanlarıyla da ön plana çıkan bir tatil beldesi olarak bilinmektedir. Her tarza uygun eğlence mekanları ile oldukça keyifli vakit geçirmenize olanak tanımaktadır.

Avşa Adası sahilindeki Barlar Sokağı’ndaki mekanlar ve gece kulüpleri muhteşem deniz manzarasını gözler önüne sermektedir. Tatil süreci boyunca içeceğinizi yudumlarken, canlı müzik eşliğinde Ege Denizi’nin manzarasını da seyretmeyi tercih edebilirsiniz. Avşa Adası'nda gezilecek yerler arasında öne çıkan, kendine has dokusu ile Barlar Sokağı, eğlenceli atmosferi ve sakin gece hayatı ile adanın içerisinde keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlerdendir.

Avşa Adası'nda sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Avşa Adası gezi rehberi sayfamıza göz gezdirmeyi unutmayın.


Altınkum Plajı

Avşa Adası Altınkum Plajı Avşa Adası Altınkum Plajı

Yiğitler köyünün hemen yanında bir konuma sahip Avşa Altınkum Plajı, ismini incecik altın rengine sahip kumlarından almıştır. Altınkum Plajı, bölge halkı tarafından yoğun bir şekilde tercih edilmekte olan, Avşa Adası üzerindeki en popüler plajlar arasındadır. Denizinin buz mavisine benzeyen rengi, akvaryum görüntüsü oluşturmaktadır. 

Altınkum Plajı, Avşa Adası merkezinde halk plajı olarak hizmet vermektedir. Plaj alanı üzerinde şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir adet işletme hizmet sunmaktadır. Ayrıca yiyecek ve içecek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz restorana da ev sahipliği yapmaktadır. 

Avşa Adası'nın popüler plajlarından olan Altınkum Plajı’na giriş ücretsizdir.  

Balıkesir'deki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Balıkesir gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Manastır Koyu

Manastır Koyu Manastır Koyu

Avşa Adası merkezinde yer alan iskeleden 2 kilometre uzaklıkta bir konuma sahip Manastır Koyu, adanın içerisinden yürüyerek ulaşım sağlanabildiği için en çok tercih edilen koylar arasında yer almaktadır.

Doğası bozulmadan günümüze kadar gelmeyi başaran Avşa Manastır Koyu, kayalıkların arkasında kalmaktadır. Sahil şeridi küçük bir alanı kaplıyor olsa da, rahat bir şekilde güneşlenip denize girebileceğiniz güzel bir kıyı şeridine sahiptir. Hizmet veren hiçbir işletme bulunmadığı için ihtiyaçların dışarıdan getirilmesi önerilmektedir. Ayrıca koyun etrafında yer alan oldukça etkileyici doğal güzellikleri ile birlikte gün boyu keyifle gezilecek yerleri de tatil süreci boyunca görebilirsiniz.

Avşa Adası'nın öne çıkan doğal güzelliklerinden olan Manastır Koyu’nu ziyaret etmek ücretsizdir.

Avşa Adası'nda özellikle mütevazi konaklama talebi olanlar için uygun fiyat seçeneğinde listelenmiş olan Avşa Adası pansiyon kategorimize göz atabilirsiniz.


Karadut Koyu

Karadut Koyu Karadut Koyu

Karadut Koyu, ismini giriş kısmında yer alan Karadut ağacından almıştır. Sığ denize sahip olması, çocuklar ve yeni yüzme öğrenen kişiler uygun ortam oluşturmuştur. 

Adanın içerisinde bulunan koy üzerinde 2 farklı plaj hizmet vermektedir. Her ikisinde de restoran, şezlong ve şemsiye gibi hizmetle sunulmaktadır. Bunların yanı sıra WC, duş ve soyunma kabini gibi hizmetler de sağlanmaktadır. Koya ulaşım için Avşa merkezden hareket minibüsler tercih edilebilmektedir. Avşa Adası gezilecek yerler kapsamında ziyaret edebileceğiniz koy, etkileyici manzaralara da tanıklık etmektedir.

Marmara Denizi'ndeki Avşa Adası'nın önemli yerler arasında olan Karadut Koyu’na giriş ücretsizdir. Fakat işletmelerden şezlong ve şemsiye kiralamak için belirli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. 


Avşa Çarşısı

Avşa Çarşısı Avşa Çarşısı

Avşa Çarşısı, deniz otobüsünde geldiğiniz esnada ilk dikkatinizi çekecek noktadır.  Sahil yolu üzerine kordon izlenimi oluşturmaktadır. Avşa Adası çarşısı, araç trafiğine tamamen kapalı olduğu için gezilecek yerleri, yaya bir şekilde yapılabilmektedir.

Avşa Adası çarşısı üzerinde giyim, aksesuar, yiyecek ve içecek gibi birçok yerleri bulabileceğiniz restoranlar, dükkanlar ve marketler yer almaktadır. Gezilecek yerler arasında bulunan Avşa Çarşısı, akşam saatlerinde yürüyüş yaparak hem gün batımını hem de deniz manzarasını izlemek amacıyla tercih edilmektedir. 


Avşa Şarap Fabrikaları

Avşa Şarap Fabrikaları Avşa Şarap Fabrikaları

Şarapları ile ünlü tatil beldesi olan Avşa Adası içerisinde Bortaçina ve Büyülübağ isimleri ile bilinen şarap fabrikaları gezilebilmektedir. Buradaki şaraplar, popüler olan Avşa Adası çevresinde yetişen Marmara Bölgesi'nin meşhur Ada Karası üzümleri ile yapılmaktadır. Adanın şarap fabrikalarını, hem şarap tadımı yapabilmek hem de yapım aşamalarını görebilmek amacıyla ziyaret edebilirsiniz.

Ada içerisindeki şarap fabrikalarında ayrıca satışta yapılmaktadır. Avşa Büyülübap Şarap Fabrikası, Avşa Adası sınırları içerisindeki Acıbadem mevkii üzerinde yer alırken, Avşa Bortaçina Fabrikası ise Yiğitler mevkii üzerinde bulunmaktadır. 


Yiğitler Köyü Plajı

Yiğitler Köyü Plajı Yiğitler Köyü Plajı

Tertemiz denize ve sahil şeridine sahip Yiğitler Köyü, Avşa Adası içerisinde bulunan en popüler plajlar arasındadır. Avşa Adası'na 3 km uzaklıkta Yiğitler Köyü'nde yer alan plaj, rüzgarlı günlerde dalgalı bir denize sahiptir. Sahil şeridi ağırlıklı olarak ince kumlar ile kaplıdır. 

Avşa Adası merkezine bağlı Yiğitler Köyü sınırları içerisindeki plajı hem yerli halk hem de köy içerisindeki otellerde konaklayan ziyaretçileri tercih etmektedir. Plaj alanında şezlong ve şemsiye bulunmadığı için hazırlıklı gidilmesi önerilmektedir. 

Avşa Adası'nda bulunan, Marmara Bölgesi'nin ünlü Avşa Yiğitler Köyü Plajı’na giriş ücretsizdir. 


Kumtur Koyu

Kumtur Koyu Kumtur Koyu

Avşa Adası merkezinin en uç kısmında bulunan Kumtur Koyu, tatil boyunca sessiz ve sakin bir ortamda vakit geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir koydur.  İnce kumlar ile kaplı sahil şeridine sahiptir. Marmara Denizi'ne kıyısı olan koy, bazı bölgelerde aniden derinleşirken bazı noktalarda sığ olma özelliği taşımaktadır. Bu sebepten ötürü çocuklara ve yeni yüzme öğrenenlere uygun olmayan bir yer olarak bilinmektedir.

Avşa Kumtur Koyu üzerinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz hiçbir işletme bulunmamaktadır. Temel ihtiyaçların dışarıdan getirilmesi tavsiye edilmektedir. 

Avşa Adası'nda bulunan Kumtur Koyu’na giriş ücretsizdir. 

Avşa Adası'nda kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki butik oteller için Avşa Adası butik oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Manastır

Avşa Adası içerisindeki Manastır Koyu üzerinde yer alan Manastır, adanın merkezine 2 kilometre uzaklıktadır. Manastıra ulaşım, özel araç veya şehir içi dolmuşlar ile yapılabilmektedir.

Popüler bir tatil bölgesi olan Avşa Adası, köklü geçmişe sahip bir ada olsa da, günümüze kadar tarihi eserlerin büyük bir çoğunluğu ulaşamamıştır. Ulaşanlar ise iyi bir şekilde korunamadığı için büyük zarar görmüştür. Manastır, bu tarihi yapılardan bir tanesidir. 

Avşa Adası sınırları içerisindeki manastırda rahipler ortalama 360 yıl boyunca yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Fakat dinamitler ile neredeyse tamamı yıkılmış ve sebebine dair net bilgilere ulaşılamamıştır. Görülmesi gereken tarihi yapılardan olan manastırda, günümüzde sadece birkaç duvar kalıntısı görülebilmektedir.