Ağva'da Gezilecek Yerler

Şile ilçesine bağlı en popüler turistik semtlerden birisi olan Ağva, özellikle doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. İki nehir arasında kalan bir konuma sahiptir. Tertemiz havası, yemyeşil alanları ve masmavi denizi ile unutulmaz bir tatil için kapılarını aralamaktadır. 2,5 kilometrelik bir kumsala sahip olan Ağva'da deniz turizmi de oldukça yaygındır.

Ağva semtinde yerleşimin M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzandığı düşünülse de, günümüze sınırlı sayıda tarihi yapı ulaşabilmiştir. İstanbul’un gürültüsünden ve kalabalığından kaçarak huzurlu vakit geçirmek isteyenlerin özellikle hafta sonu en popüler güzergahları arasındadır. Son olarak Karadeniz kıyısında yer almasından dolayı Ağva, balık cenneti olarak da kabul edilmektedir.

Ağva'da gezilecek yerlere yakın göz alıcı dizaynları ile sizi cezbedecek oteller için Ağva otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Kadırga Koyu

Kadırga Koyu Kadırga Koyu

Ağva ziyaretinde mutlaka gezilecek yerler arasına eklenmesi gereken Kadırga Koyu, zarar görmemiş doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir. Koydaki falezlerin ve kaya oluşumlarının temel sebebi, Karadeniz’in hırçın dalgalı denizidir. Denize doğru amfi tiyatro izlenimi yaratan kayalıklar bir merdiven şeklinde uzanmaktadır. 

Kadırga Koyu çevresinde ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz işletmeler bulunmadığı için hazırlıklı gitmeniz önerilmektedir. Doğa severlerin Kadırga Koyu'nu Ağva gezilecek yerler planına mutlaka eklemesi gerekmektedir. 


Ağva Kilimli Koyu

Ağva Kilimli Koyu Ağva Kilimli Koyu

Tropikal adaları anımsatan Kilimli Koyu, keşfe çıkılması gereken Ağva güzellikleri arasında bir yer olarak öne çıkmaktadır. Kadırga Koyu'nun 2 km doğusunda bulunmaktadır. Dalgalı denizi, kalkerli kayaları şekillendirerek muhteşem bir doğa oluşumu ortaya çıkarmıştır. Kıyı şeridi ise mermer beyazı kumlar ile kaplıdır.

Ağva bölgesinde görülmeye değer Kilimli Koyu üzerinde kamp ve doğa yürüyüşü yapabileceğiniz alanlar da yer almaktadır. İstanbul'un kalabalığından uzaklaşarak hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Ayrıca Ağva sınırlarında yüzmek için tercih edilen en gözde noktalardan bir tanesidir.

Ağva Kilimli Koyu girişi ücretsizdir.

Tarihi ve turistik mekanlar ile plaja yakın konaklama seçenekleri için İstanbul otelleri adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Göksu Nehri

Göksü Nehri Göksü Nehri

Ağva'yı çevreleyen nehirlerden bir diğeri olan Göksu Nehri, doğa güzelliği ile herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. Ağva'da oteller, genellikle Göksu Nehri boyunca uzanmakta ve manzara eşliğinde konaklama fırsatı sunmaktadır. Ayrıca Göksu Nehri boyunca uzanan bir yol üzerinde restoranlar da yer almaktadır.

Tahtalı ve Sipahiler isimlerine sahip Kocaeli'nde yer alan iki göletten doğmakta ve Göksu Nehri üzerinden geçerek Karadeniz'e dökülmektedir. Göksu Nehri üzerinde katılım sağlayabileceğiniz aktiviteler arasında tekne turu ve balık tutma gibi seçenekler yer almaktadır. Ayrıca deniz bisikleti ile nehir turu yapabilirsiniz.


Ağva Plajı

Ağva Plajı Ağva Plajı

Doğal kumdan olan Ağva Plajı, yeşil ile mavinin bir arada sunulduğu eşsiz bir yer olarak bilinmektedir. 2,5 kilometre uzunluğa sahip plaj, incecik doğal kumlar ile kaplıdır. İlkbahar ve yaz aylarında gördüğü yoğun ilgiden dolayı kalabalık olabilmektedir. Özellikle İstanbul’un kalabalığından kaçmak isteyenlerin uğrak noktası olduğu için hafta sonları daha yoğun ilgi görmektedir. 

Plaj alanı üzerinde yiyecek ve içecek ihtiyaçları için birçok restoran ve kafe hizmet verirken, duş, WC ve soyunma kabini olanaklarının sağlandığı işletmelere de ev sahipliği yapmaktadır. Bunların yanı sıra kamp ve piknik için gelenlere de uygun alanlar sunmaktadır. 


Gelin Kayası

Gelin Kayası Gelin Kayası

Ağva bölgesinde simgesel güzelliklerden olan Gelin Kayası, doğa severlerin mutlaka ziyaret ettiği güzergahlar arasındadır. Ağlayan Kaya ismiyle de bilinmektedir. Duvaklı bir geline benzeyen bir yer olması, isminin bu şekilde kalmasına sebep olmuştur. Bir diğer ismi olan Ağlayan Kaya ismini almasındaki sebep ise ağlayan bir görüntüye sahip olmasıdır.

Doğa koşullarından ötürü bu şekli alan Gelin Kayası, mutlaka Ağva gezilecek yerler planında bulundurulmalıdır. Eşsiz güzelliği ile herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. 

Ağva'da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Ağva gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Hacıllı Köyü

Hacıllı Köyü Hacıllı Köyü

Yemyeşil doğası ile kaçamak yapmak isteyenlerin uğrak noktası olan Hacıllı Köyü, huzur ve sakin bir atmosfer sunmaktadır. Görülmeye değer olan Hacıllı Köyü, özellikle kamp ve piknik yapmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Hacıllı Köyü içerisinde keşfe çıkabileceğiniz Hacıllı Şelalesi ve Gürlek Mağarası yer almaktadır. Ayrıca aktiviteler ile gününü renklendirmek isteyenler için kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü ve şelalede yüzme gibi seçenekler de mevcuttur.


Karacaköy Plajı

Karacaköy Plajı Karacaköy Plajı

İki burundan oluşan doğal bir liman özelliği gösteren Karacaköy Plajı, Ağva bölgesinde bulunan en popüler ve güzel plajlar arasındadır. Özellikle İstanbul’un kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak isteyen günübirlik ziyaretçilerin popüler güzergahları arasında yer almaktadır.

Plaj alanı üzerinde ziyaretçilerinin duş, WC ve büfe gibi temel gereksinimlerini giderebilecekleri işletme de hizmet vermektedir. Denizin ve güneşin tadını doyası çıkarmak isteyenler ise şezlong ve şemsiye kiralayabilme şansına sahiptirler. Denizi her ne kadar derin olsa da, çok temiz olması, tercih edilmesindeki ilk sebeplerdendir. Son olarak kamp yaparak doğa ile iç içe güzel şekilde vakit geçirmek isteyenler için kamp alanlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Karacaköy Plajı, Ağva'da gezilecek yerler planında mutlaka olmalıdır.


Gürlek Mağarası

Gürlek Mağarası Gürlek Mağarası

Eski zamanlarda Hristiyanların sığınma amacıyla kullandığı Gürlek Mağarası, Hacıllı köyü öğretmeni Osman Yardımcı tarafından 1985 yılında keşfedilmiştir. Keşfinin ardından arkeologlar mağara içerisinde araştırmalara başlamış ve son olarak Ağva'da gezilecek yerler listesine dahil edilmiştir.

Mağara içerisinde yapılan araştırmalar sonrasında 3. ve 4. yüzyıla dayanan birçok insan kemiği ve günlük kullanım gereksinimleri gün yüzüne çıkarılmıştır. Tarihinin yanı sıra sahip olduğu sarkıtlar ve kaya formları da oldukça dikkat çekmektedir. Fakat mağara koşullarından ötürü amatörler için tehlikeli olabilmektedir. 


Yeşilçay Deresi

Yeşilçay Deresi Yeşilçay Deresi

Doğa severlerin özellikle yaz aylarında popüler durakları arasında bulunan Yeşilçay Deresi, yoğun ilgi görmektedir. Ağva'yı çevreleyen iki nehirden bir tanesidir. Güzel bir doğa manzarası eşliğinde aradığınız huzuru yakalamanıza olanak tanımakta ve Ağva'da gezilecek yerler planında ilk sıralarda bulunmaktadır.

Yeşilçay Deresi’nin çevresinde vakit geçirilebilecek piknik alanları, küçük çay bahçeleri ve birçok balık restoranı yer almaktadır. Günün her anı eşsiz derecede güzel olsa da, son olarak gün batımı esnasında bambaşka bir manzara ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. 

Ağva dışında il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için İstanbul gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Ağva Feneri

Ağva Feneri Ağva Feneri

Karadeniz ile Yeşilçay Nehri’nin birleştiği güzel bir noktada bulunan Ağva Feneri, gezginlerin gezilecek yerler arasında ilk keşfe çıktığı güzergahlardandır. Özellikle akşam saatlerinde hafif rüzgar eşliğinde hem fener hem de deniz manzarası izleyerek güzel bir şekilde vakit geçirilebilmektedir. 

Stresten arınarak huzurlu bir şekilde vakit geçirmek isteyenlerin tercih etmesi gereken güzel bir yer olarak bilinmektedir. Son olarak gün batımı saatlerinde doğa yürüyüşleri için romantik bir atmosfer de sunmaktadır.


Ağva Günübirlik Gezilecek Yerler

Ağva, Şile ilçesine bağlı olan en popüler turistik semtler arasındadır. Bünyesinde bulundurduğu doğal güzellikler, ziyaret edilmesindeki en temel etkenlerdendir. Gezilecek yerler, Ağva ile sınırlı kalmamaktadır. Çevre bölgeleri de zengin seçenekler ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. 


Saklı Göl

Saklı Göl Saklı Göl

Şile ilçesine bağlı Karamandere köyü içerisinde bulunan Saklı Göl, bir baraj gölü özelliği taşımaktadır. Ağva merkeze uzaklığı 38 kilometredir. Göle giden yol üzerinde serpme kahvaltı tadabileceğiniz mekanlar, balık ve yöresel ürünlerin servis edildiği restoranlar bulunmaktadır.

Ağva'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Ağva pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Şile Kalesi (Ocaklı Ada Kalesi)

Şile Kalesi Şile Kalesi

Şile ilçe sınırlarındaki Ocaklı Ada üzerine konumlandırılmış Şile Kalesi, Ağva'nın merkezine 33 kilometre mesafede bulunmaktadır. 2000 yıl önce Cenevizliler tarafından inşa edildiği düşünülen kale, bir diğer gözetleme kalesi olma amacıyla yapılmıştır. 


Şile Feneri

Şile Feneri Şile Feneri

Şile ilçe merkezine bağlı Balibey Mahallesi üzerinde bulunan Şile Feneri, Ağva beldesi merkezine 32 kilometrelik yakın mesafede bulunmaktadır. 1859 yılında Osmanlı Dönemi’nde inşa edilmiştir. Karadeniz kıyısında yer alan ve bölgenin güvenliğini sağlayan en önemli deniz fenerleri arasında kabul edilmektedir. 

Ağva tatilinizde doğa ile iç içe sakin, huzurlu bir ortamda konaklamak isteyenler için Ağva bungalow sayfamızda yer alan seçenekleri değerlendirebilirsiniz.


Ayazma Plajı Şile

Ayazma Plajı Ayazma Plajı

Ağva beldesine 33 kilometrelik yakın bir mesafede bulunan Ayazma Plajı, Şile ilçe merkezine bağlı Çavuş mevkiinde yer almaktadır. Tertemiz denizi ve incecik kumları ile gün boyu vakit geçirebileceğiniz muhteşem bir yer olmaktadır.


Kurfallı

Kurfallı Kurfallı

Ağva3 kilometre uzaklıkta, çok yakın bir mesafede bulunan Kurfallı, Şile ilçesine bağlı bir mahalledir. Kurfallı ile Ağva, aynı sahil şeridini paylaşmaktadırlar. Turizm amacıyla en çok tercih edilen bir yer olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca balık restoranlarıyla da bilinmektedir.