Adıyaman'ın Meşhur Yemekleri

Adıyaman, insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden birisi olmasının yanı sıra lezzetli yemekleriyle de dikkat çekmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan kent içerisinde gezilmesi ve görülmesi gereken çok sayıda nokta bulunmaktadır. Nemrut Dağı’nın yanı sıra Atatürk Barajı etrafındaki mesire alanları da güzel zaman geçirmek isteyenleri beklemektedir.

Adıyaman seyahatiniz esnasında lezzetli yemekleri de denemeniz gerekmektedir. Çiğ köfte, Besni tava, tatlılar ve pirpirim salatası, bölgeye gelenlerin denemesi gereken başlıca lezzetler arasında yer almaktadır. 

Adıyaman'da keyifli bir tatil geçirmek için Adıyaman otel fiyatları sayfasında bulunan konaklama seçeneklerine göz atabilirsiniz.


İçli Köfte

İçli Köfte İçli Köfte

Ülkemizde birçok şehirde içli köfte yapılsa da, Adıyaman’da yiyeceğiniz içli köfte çok daha lezzetli ve güzeldir. Yemeklerden sonra veya önce atıştırmalık olarak servis edilmektedir.

Usta ellerde hazırlanan içli köfte kızartıldıktan sonra sunulmaktadır. İçerisine soğan, kıyma ve maydanoz konulan köftenin dış harcında irmik ve bulgur kullanılmaktadır. Şehirde hazırlanan bu lezzetli köftelerin sunumu sırasında yanına limon ve maydanoz mutlaka eklenmektedir. 

Adıyaman'da manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Adıyaman'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Çiğ Köfte

Adıyaman Etli Çiğ Köftesi Adıyaman Etli Çiğ Köftesi

Adıyaman çiğ köftesi, Türkiye’nin dört bir yanında tadılabilecek bir lezzettir. Ancak Adıyaman’da yenildiğinde daha bir lezzetlidir. Yapımı zahmetli olan bu yiyeceğin sunumunda limon ve yeşillik ana malzemeler olarak kullanılmaktadır.

Şehirde yer alan birçok farklı noktada bu lezzeti denerken yanında damak zevkinize göre ayran veya şalgam tercih edebilirsiniz. Etli yapılanların tadı ayrı bir güzel olurken acı seviyesine dikkat etmeniz gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. 


Şıllık Tatlısı

Şıllık Tatlısı Şıllık Tatlısı

Adıyaman’a gidenlerin mutlaka denemesi gereken tatlılarında başında şıllık tatlısı gelmektedir. Şıllık veya şillik olarak bilinen bu tatlının ana malzemeleri un ve süttür. Bu iki malzeme krep halinde hazırlanıp içerisine tereyağı ve pekmez ilave edilmektedir.

Hamuru krep haline gelecek şekilde tavada hazırlanıp, ardından özel şerbeti üzerine dökülüp kesilerek servis edilir. Tercihe göre üzerine ceviz parçaları veya fıstık eklenmektedir. Yapımı çok zahmetli bir tatlı olsa da, Adıyaman sofralarının vazgeçilmez tatlıları arasında yer almaktadır. 


Buhara Pilavı 

Buhara Pilavı Buhara Pilavı

Adıyaman’a özgü lezzetlerden bir diğeri de buhara pilavıdır. Bu pilavın özelliği içerisinde kuzu eti ve nohut bulunmasıdır. Kuzu etlerinin kavrulması ile başlanan yemeğin içerisine bol baharat etlenmektedir.

Pilavın yapım süresi biraz zahmetli olsa da, ağızda bıraktığı lezzet nedeniyle bölgeye gelenlerin mutlaka denemesi gerekenler arasında bulunmaktadır. Bazı noktalarda pilavın içerisine badem de eklenmektedir. Sunumu esnasında yanında mutlaka ev yapımı ayran bulunmaktadır. 


Besni Tava

Besni Tava Besni Tava

Adıyaman mutfağının en özel lezzetlerinden birisidir. Kuzu etinin ana malzeme olarak kullanıldığı yemek içerisine farklı şeyler de eklenmektedir. Malzemeleri arasında kuzu eti ile birlikte domates, patlıcan, biber, soğan, sarımsak ve bölgeye uyun sebzeler bulunmaktadır. Doyurucu ve lezzetli yemeği şehirde yer alan lokantalarda bulabilmeniz mümkündür.

Besni ilçesine özgü bir yemek olsa da, Adıyaman’ın her noktasında rahatça bulunabilmektedir. Yapımında geniş tepsiler ve tavalar kullanılmaktadır. Yapımı biraz zahmetli olan bu yöresel yiyecek, sizlere lezzet şöleni yaşatacaktır. 


Dövmeç

Dövmeç Dövmeç

Adıyaman’a özgü farklı lezzetlerden birisi de dövmeç isimli yemektir. Dövmeç yapımında patlıcan, domates, biber, soğan, sarımsak, tuz, yağ ve pul biber kullanılmaktadır. İlk olarak patlıcan, domates ve biberler fırında közlenmektedir. Sonrasında bu közlenen malzemeler soyulup ezilir. Bir tencere içerisinde soğan kavrulur ve ardından diğer bütün malzemeler eklenerek pişirilir. Sonrasında bu lezzetler bir tepsi içerisine alınarak fırında tekrardan pişirilip servise hazır hale getirilir. 

Tarihi hakkında net bir bilgi olmamakla birlikte yöre halkı dövmeçin Nemrut Krallığı’na kadar uzandığını anlatmaktadır. Adıyaman’ın denenmesi gereken farklı lezzetlerinden birisidir. 


Pirpirim Salatası

Pirpirim Salatası Pirpirim Salatası

Adıyaman’da yemeklerin yanında sunulan pirpirim salatası, farklı lezzeti ile dikkat çekmektedir. Ana maddesi semizotu olan bu lezzetli salataya şehirde pirpirim denildiği için bu isimle anılmaktadır. Sadece salatası değil, aynı zamanda cacığı ve yemeği de yapılmaktadır. 

Pirpirim salatası veya semizotu salatası olarak bilinen bu lezzetin içerisinde semiz otu, domates, biber, salatalık, nar ekşisi, kuru sumak ekşisi, pul biber, tuz ve zeytinyağı bulunmaktadır. Semizotları taze veya kurutulduktan sonra iki türlü de salatanın içerisine eklenebilir. 

Adıyaman'da muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehberi için Adıyaman gezi rehberi sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Meyir Çorbası

Meyir Çorbası Meyir Çorbası

Adıyaman’ın lezzetli çorbaları arasında ilk sırada meyir çorbası gelmektedir. Eğer önce bu çorbayı sipariş edip, ardından farklı bir yemek söylemeyi planlıyorsanız önce çorbayı bitirmeyi denemelisiniz. Çünkü çorba doyurucu özelliğiyle dikkat çekmektedir.

Çorbanın içerisinde yoğurt, dövme, nohut, patlıcan ve soğan bulunmaktadır. Yoğurt ana maddesi olsa da, iç harcı kavrulduktan sonra üzerine boca edilerek eklenmektedir. Adıyaman’ın birçok restoranında bu çorbayı bulmanız mümkündür.


Kavurmalı Hıtap

Hıtap Hıtap

Adıyaman’da et yemeklerinin yanı sıra lezzetli hamur işleri de bulunmaktadır. Kavurmalı hıtap, hamur işleri arasında yer alan bir lezzettir. Kapalı pide şeklinde sunulan bu lezzetin içerisine bol miktarda et kavurma ve baharat eklenmektedir.

Hızlı ve kolay bir yapım şekline sahip olan lezzet, Adıyaman’ın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Pideci dükkanlarında sunulan kavurmalı hıtapın yanında taze yapılmış ayran içmeniz tavsiye edilmektedir. 


Adıyaman Köftesi

Adıyaman Köftesi Adıyaman Köftesi

Ülkemizin her yerinde olduğu gibi Adıyaman’a özgü köfte de bulunmaktadır. Bu köfteyi diğerlerinden ayıran temel özellik patlıcan ile birlikte yapılmasıdır. Öncelikle patlıcanlar közlenmekte ve ardından kuzu eti veya daha eti ile hazırlanan kıyma ile patlıcanlar sarılarak fırına verilmektedir.

Adıyaman köftesi yapımı biraz zahmetli olmakla birlikte, şehirde mutlaka denenmesi gereken lezzetlerin arasında yer almaktadır. Köftenin içerisinde çok sayıda baharat bulunmaktadır. Üzerine hazırlanan özel sos ilave edilerek servis edilmektedir. 

Adıyaman'da iş toplantıları yaparken dinlenebileceğiniz bir çok imkanları bir arada sunan oteller Adıyaman toplantı otelleri sayfasında yer almaktadır.


Tene Helvası

Tene Helvası Tene Helvası

Adıyaman yemeklerinden sonra canınız tatlı çekerse denemeniz gerekenlerden birisi tene helvasıdır. Yapımı ülkemizdeki diğer helvalardan farklı değildir. Tereyağı, nişasta, pekmez, ceviz, zeytinyağı, su ve toz şeker kullanılarak yapılmaktadır. 

Yapımı çok basit olan tene helvası, şehirdeki lokantalarda veya pastanelerde bölgeyi ziyaret edenlere sunulmaktadır. 

Adıyaman'da kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Adıyaman 4 yıldızlı oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Topak Helvası

Topak Helvası Topak Helvası

Adıyaman’ın en lezzetli tatlılarından olan topak helvası, adını şeklinden almaktadır. Susam, un, tereyağı ve pekmez kullanılarak yapılan helvanın içerisine ayrıca ceviz eklenmektedir. Bu tercihe göre değişebilmektedir. 

Helvanın yapımında ilk olarak tereyağı ve un bir tencerenin içine alınıp iyice kavrulur. Ardından bunun içerisine susam ve ceviz içi eklenir. Son olarak da pekmez ilave edilerek karıştırmaya devam edilir. El yordamıyla topak halinde servis tabağına alınarak sunulmaktadır.